İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İstanbul’un en önemli ve mutlaka görülmesi gereken müzelerinden İstanbul Arkeoloji Müzeleri, 3 ana kısımdan oluşuyor.

  1. Arkeoloji Müzesi,
  2. Eski Şark Eserleri Müzesi,
  3. Çinili Köşk Müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Sultanahmet’e giderken Gülhane Parkı girişinin sağından Topkapı Sarayı Müzesi’ne çıkan Osman Hamdi Bey Yokuşu üzerindedir. Müze, T.C Kültür Bakanlığı , Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bağlıdır. Bölümler ise şöyle;

1-Arkeoloji Müzesi
1887–1888 yıllarında, dönemin en önemli keşfi olarak kabul edilen Sidon (Sayda, Lübnan) Kral Nekropolü Kazıları’ndan İstanbul’a getirilen İskender Lahdi ve Tabnit Lahdi gibi önemli eserlerin sergilenebileceği bir müze binasına ihtiyaç duyulmuştur.
Bunun üzerine arkeolog, ressam ve müzeci Osman Hamdi Bey önderliğinde ve Müze-i Hümayun (İmparatorluk Müzesi) adıyla kurulan Arkeoloji Müzesi 13 Haziran 1891 tarihinde ziyarete açılmıştır. Dönemin ünlü mimarı Alexandre Vallaury tarafından inşa edilen yapıya daha sonra 1903 ve 1907 yıllarında sol ve sağ kanadın eklenmesi ile bugünkü Ana Müze Binası oluşmuştur.

2- Eski Şark Eserleri Müzesi
1883 yılında Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisi (Güzel Sanatlar Akademisi) olarak yine Osman Hamdi Bey tarafından dönemin ünlü mimarı Alexandre Vallaury’ye yaptırılmış ve uzun süre okul olarak kullanılmıştır. 1917–1919 yılları arasında, dönemin arkeoloji müzesi müdürü Halil Edhem Bey tarafından Yakın Doğu ülkeleri eserlerinin sergilenmesi amacı ile müze haline getirilmiştir.

3-Çinili Köşk Müzesi
Çinili Köşk, Selçuklu etkisinde yapılmış Osmanlı sivil mimarisinin İstanbul’da bulunan tek örneğidir. Fatih Sultan Mehmed dönemini (1451–1481) anlatan kaynaklarda, 1472 yılında, Sarayburnu’ndaki korulukta ve Topkapı Sarayı’nı saran surların içinde yaptırıldığı anlatılmaktadır.

Mutkala görmeniz, gezmeniz dileğiyle… 🙂 Ziyaret saatleri ise şöyle;

Yaz Dönemi Açılış/Kapanış saatleri (15 Nisan / 2 Ekim): 09:00-19:00
Kış Dönemi Açılış/Kapanış saatleri (3 Ekim / 14 Nisan): 09:00-17:00
Kapalı Olduğu Gün: Pazartesi
Giriş Ücreti: 20 TL (2017) (Müzekart ile ücretsiz)

Adres : Alemdar Cad. Osman Hamdi Bey Yokuşu Sok. 34122, Gülhane, Fatih, İstanbul
E-posta : istanbularkeolojimuzesi@kultur.gov.tr
Tel : +90 (212) 520 77 40
+90 (212) 527 43 00

 

Kaynak: http://www.muze.gov.tr

İsTaNBuL DeLiSi ツ

Doğma Büyüme İstanbullu, Doğuştan İstanbul Delisi... Taşı toprağı altın sayılan bir şehir varsa, o da İstanbuL… Her köşe başında farklı bir lezzet, her yerinde tarih, her sokağında bir kedi, dillere destan Boğaz manzarası ile vazgeçemediğimiz şehir. İstanbul'a deli olmamak mümkün mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.