İstanbul Eminönü’nde Balık Ekmek Nerede Yenir?

İstanbul’da tadılacak çok lezzet var. Saray mutfağından sokak lezzetlerine birçok seçeneğiniz var. Sokak lezzetlerinin ise İstanbul’da ayrı bir yeri var bence. Her ne kadar bir midye dolma aşığı olsam da önceliği Eminönü’ndeki leziz balık ekmeklere vermek istedim. 🙂

istanbul-eminonu

İstanbul’da yaşayan ya da İstanbul’a gezmek için gelen herkesin mutlaka ilk uğrak noktalarından biri olmuştur Eminönü. İstanbul’a gelip te Eminönü’ne gitmeyen yoktur. Özellikle tarihi dokusu ve alışveriş çılgınlığı gibi sebeplerle oldukça fazla tercih ediliyor.  Her yıl milyonlarca turist gelip geçiyor Eminönü’nden… Ne sebeple gelmiş olursa olsun hemen hemen herkes o meşhur balık ekmeğin tadına bakmıştır. Bir bakanda bırakamıyor zaten. İstanbul’a ait bir tat, başka hangi şehirde yerseniz yiyin aynı tadı alamazsınız.

Peki nerede yiyebilirsiniz bu balık ekmeği. Evet İstanbul’un birçok yerinde bulabilirsiniz. Eminönü’nde bile yüzlerce balık ekmek satan yer var artık. Yalnız seçiminizi yaparken de seçici davranmalısınız. Balık şakaya gelmez. Hem keyif alabileceğiniz bir mekan olmalı hem de hijyen açısından temiz. Benim tercihim Tarihi Eminönü Balık Ekmek (Kalyata-i Barbaros).  Eskiden İstanbul’da küçük kayıklarda satılırdı balık ekmekler. Anne babalarımızın anlattığı, çocukluğumuzdan kalan hatıralar bu yönde. Artık öyle değil tabiki. Ama yine de balık ekmek dendiğinde Eminönü. Geleneksel motiflerle süslenmiş, saraydan çıkıp gelmiş havası veren tatlı kayıklar var artık. Geçmişteki teknelerin aslına uygun tasarlanmış.

Balık Ekmek Kayıkları Nerede?

Galata Köprüsünün Haliç tarafında yer alıyor. Zaten kokuyu takip ederseniz rahatlıkla bulabileceğinizi düşünüyorum. Madem ki bir sokak lezzeti tadıyoruz, restaurant ta değil sokakta yemeliyiz diye düşünüyorum. 🙂

eminonu-balik-ekmek

Hangi Balık’tan yapılıyor bu balık ekmekler?

Üç tarafı denizlerle çevrili memleketimizde yüzlerce balık çeşidine sahip olsak ta balık ekmekler ithal Norveç Uskumrusu ile yapılıyor. Bu balığın tercih edilmesinin birkaç sebebi olabilir, emin değilim. Oldukça yağlı ve lezzetli olmasının yanında pahalı bir balıkta değil. Eskiden Palamut ve Lüfer’den yapılırmış İstanbul’un meşhur balık ekmekleri. Bugün o balıkların miktar olarak az ve birazda oahalı olmasından sanırım Norveç Uskumrusu kullanılıyor.

Bu arada yok ben restaurantta yemek isterim derseniz de Galata köprüsü altında birçok restaurant bulabilirsiniz. Balık sevin ya da sevmeyin en azından bir kez balık ekmeğin tadına bakmalısınız.

Güncelleme:

İstanbul Balık Ekmek Fiyatı

Genelleme yapmak zor, semtten semte fiyatlar değişiyor olsa da Eminönü balıkçılarında balık ekmekler 20₺’den satılıyor. (Şubat 2021) 🙂

İsTaNBuL DeLiSi ツ

Doğma Büyüme İstanbullu, Doğuştan İstanbul Delisi... Taşı toprağı altın sayılan bir şehir varsa, o da İstanbuL… Her köşe başında farklı bir lezzet, her yerinde tarih, her sokağında bir kedi, dillere destan Boğaz manzarası ile vazgeçemediğimiz şehir. İstanbul'a deli olmamak mümkün mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.