İstanbulensis (İstanbul Çiğdemi)

Dünyada sadece İstanbul’da yetişen ve adını İstanbul’dan alan İstanbulensis (İstanbul Çiğdemi)… İstanbulensis sadece İstanbul’da yetişen 18 endemik bitki türü arasında yer alıyor. Her yıl havaların ısınmasıyla birlikte kendini gösteren bu nadide çiçek Şubat ve Nisan ayları arasında görülüyor. İstanbulensis, sadece Sultanbeyli ilçesi sınırlarında yeralan Aydos Ormanlarında görülüyor. Sabah güneşi ile sarı taç yapraklarını açan çiçek, güneşin batması ile birlikte yapraklarını kapatıyor…

Sarı rengi ile baharı müjdeleyen İstanbul Çiğdemi İstanbulensis, 1982 yılında İngiliz bilim adamı Brian Mathew tarafından yeni bir çiğdem türü olarak dünyaya tanıtıldı. Latince ismi “Crocus Olivieri İstanbulensis” olan bu çiğdem halk arasında İstanbul çiğdemi olarak anılıyor olsa da İstanbulensis ismide oldukça yaygın. Özellikle yetiştiği bölge olan Sultanbeyli Belediyesi, bu çiçeği belediye logosu olarak kullanıyor. Belediye geçtiğimiz yıllarda İstanbulensis adına bir fesvalde düzenlemiş. Ayrıca çiçeğin çoğaltılarak ilçe geneline yayılması içinde çalışmalar yapmış.

cigdem

İstanbulensis maalesef çok az açan bir çiçek. Yılda sadece 30-40 kök kadar açıyor. Ardından çiçeğin soğanı yumru şekilde ertesi yılı bekliyor. Bu sebeple tükenme riskide yüksek bir çiçek. Bu çiçeğin korunmaya ihtiyacı var ve bu konuda sürekli uyarılar yapılıyor. O nedenlede çiçeği kopartarak toplamak yada toprağıyla birlikte alıp evdeki saksıya hapsetmek çok yanlış. Bu konuda oldukça duyarlı olunmalı. Çiçekler dalında güzeldir özelliklede İstanbulensis…

Son yıllarda koruma altına alınan ve neslinin tükenmemesi için Sultanbeyli Belediyesi tarafından ilçenin belirli noktalarında da yetiştirilmeye başlanan “İstanbulensis” çiçeğinin ilçe genelinde yetiştirilmesi ve dünyaya tanıtımı hedefleniyor.
istanbulensis

İsTaNBuL DeLiSi ツ

Doğma Büyüme İstanbullu, Doğuştan İstanbul Delisi... Taşı toprağı altın sayılan bir şehir varsa, o da İstanbuL… Her köşe başında farklı bir lezzet, her yerinde tarih, her sokağında bir kedi, dillere destan Boğaz manzarası ile vazgeçemediğimiz şehir. İstanbul'a deli olmamak mümkün mü?

One thought on “İstanbulensis (İstanbul Çiğdemi)

  • 2 Ağustos 2019 tarihinde, saat 09:40
    Permalink

    Çiğdem çiçeğini biliyordum ama bu türünün sadece İStanbulda yetiştiğini bilmiyorudum. Güzel bilgi, teşekkürler

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.