İstanbul Kart ve HES Kodu Tanımlatma

istanbul-metro2019 yılının Aralık ayında ortaya çıkan ve 2020 Mart ayında ülkemizde de etkisini göstermeye başlayan Koronavirüs (Covid-19) salgınının yayılımını engellemek için önlemler alınmaya devam ediyor. Tüm dünya ile birlikte yaşadığımız bu olağanüstü günlerde hayatımızda çok şey değişti. Mart ayından bu yana evlerimizdeyiz, imkanı olanlar evden çalışma sistemine geçti, okullar online eğitime geçti, sokağa çıkma ve seyahat kısıtlamaları geldi. Bunları zaten birebir yaşadığımız için hepimiz biliyoruz artık.

Bu yazıda bahsetmek istediğim İstanbul’da yaşayan ve toplu taşımayı kullanmak zorunda olan birçok insan var. Hepimizin -hergün olmasa da- dışarıda işleri oluyor çünkü hayat devam ediyor.

Koronavirüs ile birlikte hayatımıza birde HES kodu kavramı girdi malum. Risk altında olup olmadığımızı yada riskli olup olmadığımızın anlaşılması için faydalı bir uygulama. Haziran ayında kullanılmaya başlanan HES kodu, öncelikle şehirlerarası toplu taşıma araçlarında kullanılmaya başladı, sonrasında kamu kurumlaru, bankalar, konaklama tesisleri, oteller, spor salonları gibi birçok toplu kullanım alanlarına girişlerde kullanılıyor.

HES Kodu Nedir?

İçişleri Bakanlığı’nın toplu taşıma araçlarında HES kodu kontrolünü zorunlu hale getiren genelgesi ile birlikte İstanbul’daki şehiriçi toplu taşıma araçlarında da HES kodu kullanımı zorunluluğu geldi.

İstanbul’da yaşayanların bildiği gibi İstanbul’da toplu taşıma kullanmak için İstanbul Kart kullanmanız gerekiyor. Kararın ardından İstanbulkart ile HES kodu eşleştirilmesi işlemleri başladı. Mevcut kartınıza yada yeni aldığınız İstanbul kartınıza HES kodu tanımlaması yapmanız gerekiyor.

İstanbul Kart’a HES Kodu Yükleme

15 Ocak 2021 tarihinden itibaren HES kodu olmadan toplu taşıma araçlarına binilemeyecek.

İstanbulkart’ınızı HES kodunuzla, kisisellestirme.istanbulkart.istanbul adresinden eşleştirebilirsiniz.

Kartınızı kişiselleştirmek için TC numaranızı, HES Kodunuzu, İstanbul Kart numarasını ve diğer kişisel bilgilerinizi (telefon numarası, doğum tarihi gibi) sisteme tanımlamanız gerekiyor.

Bundan böyle İstanbul Kartlar kişiye özel olacak. Aylık kullananların kartı zaten kişiseldi, ancak hes kodu yüklemesi ile birlikte başkasının kartı kullanılamayacak. HES kodu kişiye özeldir, İstanbul kartta artık öyle…

Sağlıklı Günler Dilerim…

İsTaNBuL DeLiSi ツ

Doğma Büyüme İstanbullu, Doğuştan İstanbul Delisi... Taşı toprağı altın sayılan bir şehir varsa, o da İstanbuL… Her köşe başında farklı bir lezzet, her yerinde tarih, her sokağında bir kedi, dillere destan Boğaz manzarası ile vazgeçemediğimiz şehir. İstanbul'a deli olmamak mümkün mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.