Online Bilet Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Seyahat hayatımızın ayrılmaz parçalarından bir tanesi, bunun aksini iddia etmek pek mümkün değil…  İstanbul’u çok sevsekte bazen şehri dışına çıkmakta istiyor insan.

Aslında yalnızca bugün için değil, geçmişten günümüze tüm insanlık için seyahat etmek vazgeçilmez olmuştur. İnsanoğlu tarih sahnesine çıktığından bu yana farklı nedenlerle oradan oradan sürüklenmiş ve farklı rotalar izlemiş. Bunun neticesinde bilinmeyen diyarları, yolları ve ulaşımı çok daha kolay hale getirebilecek araçları keşfetmiş. Günümüzde kullandığımız otomobiller, otobüsler, gemiler, trenler yada uçaklar işte bu seyahat tutkusunun zorunlu bir sonucu olarak icat edilmiştir. Özellikle Wright kardeşlerin uçak keşfinden sonra mesafe kat etme konusunda insanlığın birkaç adım birden atladığı söylenebilir.

Havayolu ile Seyahat

Uçakların icat edilmesi ve insanların hizmetine sunulması ile birlikte girişimci insanlar sayesinde bu büyük bir sektör haline geldi. Birbirini takip eden onlarca havayolu firması ve bunu takiben hemen hemen her şehre havalimanları kuruldu. Tüm bu gelişmeler sayesinde bugün milyonlarca insan uçaklar aracılığı ile kilometleri kat ediyor. Uçak yolculuğu oldukça keyifli, hızlı ve güvenli. Durum böyle olunca dünyanın en çok tercih edilen ulaşım yöntemlerinden biri olması kaçınılmaz. Üstelik çok uzun mesafeleri oldukça kısa sürede geçebilme özelliği nedeni ile belki de insan hayatının en önemli ögesi olan zamandan muazzam miktarlarda tasarruf etmemizi sağlıyor. Özellikle söz konusu kısa sürede tamamlamamız gereken iş seyahatleri olduğunda uçak yolculuğu neredeyse alternatifsiz hale geliyor. Bu durumun da beraberinde getirdiği zorluklar yok değil.  Bununla birlikte uçak ile seyahat diğer ulaşım alternatiflerine göre daha maliyetli oluyor.

Karayolu ile Seyahat

Karayolu denildiğinde akla ilk gelen özel otomobillerimizle seyahat olsa da otobüs, minibüs, karavan, motosiklet gibi birçok seçeneğimizde var.  Bu aşamada hem uygun maliyetli olması açısından, hemde fiziksel olarak daha az yorulmamızı sağlayan otobüs yolculuğu daha tercih edilebilir durumda bence. Toplu ulaşım araçları dışındaki araçlar ile seyahat etmenin keyfide başkadır tabiki. Ancak uzun süreler araç kullanmakta oldukça yorucu oluyor maalesef. Bir otobüs bileti alarak ülke içerisinde yada ülkeler arası yolculuk yapabilme imkanınız oluyor. Bu neredeyse tüm ülkeler için geçerli bir durum. Üstelik günümüzde yurtdışındaki 2 şehir arasındaki otobüs biletini de tıpkı Türkiye içerisinde alabildiğimiz gibi internet üzerinden alabilme imkanına sahibiz. Seyahat türüne göre en ucuz biletleri nasıla alabileceğimizden yazının ilerleyen kısımlarında bahsedeceğim. 🙂

Demiryolu ile Seyahat

Seyahat türleri arasında belkide en keyiflisidir tren yolculuğu… Diğerlerine görece daha yavaş olsa da eşsiz manzaralara şahit olma şansı yakalıyorsunuz. Gerçi artık yüksek hızlı tren (yht) seçeneği var. Bu sayede belirli rotalarda çok daha hızlı seyahat edilebiliyor.

Denizyolu ile Seyahat

Denizyolu denilince bir İstanbul’lu olarak aklıma ilk önce İDO geliyor. İstanbul’da vapura binmek, boğazın, denizin havasını koklayarak yolculuk yapmak bambaşka bir deneyim bence. Sadece İstanbul içinde değil, Bursa gibi çevre şehirler için de deniz yolunu kullanabilirsiniz. Diğer alternatiflere göre daha yavaş bir seçenek olsa da çok keyifli olduğu şüphesiz.

Online Bilet Satın Alma

Evet seyahat etmek için birçok araç alternatifimiz var ve hepsinin kendisine göre avantajları ve dezavantajları var. Yolculuğa çıkarken hangi yolu kullanacağımıza karar verdiysek artık biletleri en uygun fiyatlarla nasıl alabiliriz buna bakabiliriz. Bu konuda kullandığım birkaç karşılaştırma sitesi var. İhtiyacı olanlara tavsiyemdir.

Uçak Bileti için Turna.com

Uçak bileti alırken dikkat etmemiz gereken birden fazla konu bulunuyor. Ucuz uçak biletini bulabilmek çok ta kolay değil aslında. Ayrı rotadaki fiyatlar günlere hatta günün belirli saatlerine göre bile farklılık gösteriyor. Daha erken mi almak avantajlı? yoksa son dakika almak mı? bunu tam olarak kestirebilmek lazım. Bu sebeple havayolu firmalarını karşılaştırabilmek amacı ile Turna.com’u kullanıyorum. Hatta seyahate karar verdikten sonra bir süre fiyatları takip ediyorum.

Otobüs Bileti için NeredenNereye.com

Otobüs yolculuklarını diğer seçeneklere göre daha çok seviyorum. Mesela istanbul’dan Antalya’ya yolculuk ederken birçok şehirden geçiyorsunuz. Çok güzel manzaralar görüyorsunuz. (tabiiki aceleniz yoksa. yaklaşık 10 saat sürebiliyor 🙂 )

NeredenNereye.com bir seyahat rehberi ve otobüs bileti sitesi. 1999 yılında kurulmuş. Önceleri sadece seyahat rehberi iken uzun yıllardır aynı zamanda otobüs bileti hizmeti de veriyor. Yaklaşık 3 yıl önce keşfettiğim bir site. O günden beri belirli aralıklarla kullanıyorum. Otobüs bileti fiyatlarını ve firmaları karşılaştırabileceğiniz bir site. Evet bu işi yapan birçok site var ancak NeredenNereye.com’da sadece büyük değil küçük firmaları da bulabildiğimden tercih ediyorum. Daha fazla seçenek ile çok ucuz fiyatlara denk gelebiliyorum.

Tren Bileti için TCDD

Tren yolculuğu çok keyifli ve bilet bulabilmekte bir o kadar zor. Hele ki Doğu Ekspresi gibi yılın belirli dönemlerinde yoğun talep alan güzergahlarda çok daha zor oluyor. Bu sebeple aylar öncesinden takip ederek biletinizi açıldığı anda satın almanız gerekiyor.

Online Tren bileti için tek alternatif şuan TCDD’nin kendi sitesi. Yine birçok sitede tren bileti ibaresi var ancak işlemlerin sonunda yine TCDD sitesine yönlendiriyor. Online almak istemezseniz de istasyonlardan biletinizi satın alabilirsiniz.

Denizyolu Bileti için İDO

Denizyolu yolculuğu ile kastettiğim elbetteki deniz otobüsü ve feribotlar. Şehir içindeki vapur’ları zaten İstanbul kart ile kullanabiliyoruz. Bu aşamada da çok fazla seçeneğimiz yok maalesef. Marka belli olduğu için direk İDO’nun kendi sitesinden biletimi alıyorum.

Bu siteler benim önerilerim. Tabiiki internette birçok seçenek mevcut. Ama internet üzerinden alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise güvenli alışveriş ve kullanıcı verilerinin gizliliği. Bu sebeple bilet alırken güvendiğiniz sitelerden alışvariş yapmaya dikkat edin bence… 🙂

İsTaNBuL DeLiSi ツ

Doğma Büyüme İstanbullu, Doğuştan İstanbul Delisi... Taşı toprağı altın sayılan bir şehir varsa, o da İstanbuL… Her köşe başında farklı bir lezzet, her yerinde tarih, her sokağında bir kedi, dillere destan Boğaz manzarası ile vazgeçemediğimiz şehir. İstanbul'a deli olmamak mümkün mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.