İstanbul Otogar ve Otobüs Terminalleri

İstanbul Otogarları denilince eskiden aklımıza Avrupa yakası için Esenler Otogarı, Anadolu yakası için Harem Otogarı geliyordu. Şimdi durum çok daha farklı… Günden güne kalabalıklaşan şehire doğal olarak 2 otogar yetmez oldu, ek olarak cep otogarı dediğimiz daha ufak boyutlu otogarlar kuruldu. Bunların haricinde birde otobüs firmalarının kendileri için kurdukları özel duraklar bulunmakta…

İstanbul… Türkiye’nin en gelişmiş ve en kalabalık şehri. Resmi rakamlara göre nüfusu 15,5 milyon civarında olsa da gerek iş, gerekse gezi amaçlı gelen birçok insan ile nüfusu zaman zaman 20 milyonu görüyordur. Hal böyle olunca İstanbul’da ulaşım ve İstanbul’a ulaşımda çok önemli oluyor.

Böylesine gelişmiş bir şehirde ulaşımda oldukça gelişmiş durumda tabiki.. Şehir dışından yada ülke dışından İstanbul’a ulaşabileceğiniz birçok seçenek bulunuyor. Karayolu (Otobüs, Minibüs, Özel Araç), Havayolu (Uçak), Demiryolu (Tren), Deniz Yolu (Gemi, Feribot, Vapur)…

Bu yazımızın asıl konusu İstanbul’daki Otogarlar olduğu için sadece belli başlı otogarlardan bahsedeceğim. İstanbul Otogar ve Otobüs Terminalleri için buyrunuz..

İstanbul Avrupa Yakasındaki Otogarlar ve Otobüs Terminalleri

Esenler Otogarı

Esenler Otogarı diğer adıyla Büyük İstanbul Otogarı ya da son yıllarda değiştirilen resmi adıyla “İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı”, İstanbul’un Bayrampaşa ilçesinde bulunuyor. Resmi olarak 1994 yılında hizmete açılmıştır. İstanbul’un en büyük otogar ve otobüs terminalidir. Bu sebeple halk arasında kısaca İstanbul otogarı dendiği de oluyor. Kapasite olarak oldukça büyüktür, gün içerisinde yüzlerce firmanın yüzlerce seferi buradan başlar.

Bayrampaşa gibi merkezi bir ilçede olması sebebi ile bu otogara ulaşım seçenekleri de oldukça çeşitlidir. İETT, Halk Otobüsü, Metro gibi birçok seçeneğiniz bulunuyor.

İstanbul Esenler Otogarı Adresi: Altıntepsi Mh. 34035 Bayrampaşa/İstanbul

 

Alibeyköy Cep Otogarı

Önceleri bir otobüs durağı olarak kullanılan ancak nüfusun artması ile birlikte gördüğü talep karşısında ihtiyacı karşılamak amacı ile kurulan bir otogar Alibeyköy Cep Otogarı. Cep otogarı olarak anılması bu yüzden sanırım ama gidip gördüğümde farkettim ki başlı başına bir otogar olmuş orası. Resmi olarak 1 Ocak 2014 tarihinde hizmete açılan Alibeyköy otogarı, isminden de anlaşılacağı gibi Eyüpsultan ilçesinin Alibeyköy semtinde bulunuyor. Esenler otogarına göre biraz daha şehir dışı sayılabilecek yerdedir. Ulaşımı o civarda oturanlar için daha mantıklıdır. Yinede bu otogara ulaşmak için İETT otobüsleri ve Dolmuşlar mevcuttur.

İstanbul’daki trafik hepimizin malumu. Esenler otogarına ulaşım açısından zorluk çeken yolcular otobüs biletlerini Alibeyköy otogarından binecek şekilde alırlar. Birçok firma Esenler otogarından kalktıktan 20-30 dk sonra Alibeyköy otogarına da uğrar ve yolcularını alır.. Ama siz bilet alırken özellikle sorun yada dikkat edin tabi. Bazı firmaları Alibeyköy otogarında yazıhaneleri bulunmuyor ve uğramıyorlar.

Alibeyköy Cep Otogarı Adresi: Güzeltepe, Alibeyköy Cep Otogarı peron:1, 34060 Eyüpsultan/İstanbul

 

Avcılar Cep Otogarı

Avcılar, Küçükçekmece, Beylikdüzü, Büyükçekmece gibi İstanbul’un en batı ilçelerinde iseniz Avcılar Cep Otogarı sizin için mantıklı bir seçenek olacaktır. Diğer adı Avcılar Belediyesi Cihangir Mahallesi Yolcu Aktarma İstasyonu olarak geçer.

Anadolu tarafından gelenler için Esenler otogarına göre yolculuğunuz biraz daha uzun sürecektir ama o civarda oturuyorsanız sizin için en mantıklı seçim olacaktır.

Bir önceki otogarda bahsettiğimiz gibi otobüs biletinizi alırken Avcılar otogarına uğrayıp uğramadığını mutlaka danışın ve biletinizi ona göre alın.

İETT otobüsleri ya da minibüsleri kullanarak Avcılar Cep Otogarı’na toplu taşıma ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Avcılar Cep Otogarı adres bilgisi aşağıda yer almaktadır.

Avcılar Cep Otogarı Adresi: Cihangir, Minibüs Durağı, 34310 Avcılar/İstanbul

İstanbul Anadolu Yakasındaki Otogarlar ve Otobüs Terminalleri

Harem Otogarı

İstanbul Anadolu yakasının en bilinen, en popüler otogarıdır Harem Otogarı. 1970 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Senelerdir kaldırılacağı söylentileri olsa da henüz hizmet vermeye devam etmektedir. Ancak kurulduğu yılların şartlarına göre yapıldığı için alan olarak çok küçük kaldı ve bulunduğu bölge açısından ihtiyacı karşılayamamaya başladı. Özellikle Harem sahilinde trafik sıkışıklığına sebep oluyordu. Bu sebeple birçok otobüs firması Anadolu yakasının çeşitli bölgelerine kendi terminallerini kurdular. Halen buradan sefer düzenleyen firmalar bulunmaktadır. Üsküdar – Kadıköy hattında oturuyorsanız sizin için mantıklı bir seçim olabilir.

Vapur, Marmaray, otobüs ya da minibüs gibi birçok toplu taşıma aracı ile direk yada aktarmalı olarak Harem Otogarı’na ulaşabilirsiniz.

İstanbul Harem Otogarı Adresi: Selimiye, Harem Otogarı, 34668 Üsküdar/İstanbul

 

Ataşehir Dudullu Terminali

Ataşehir – Dudullu Bölgesi Anadolu Yakasının Merkezi haline geldi artık. Yıllar önce Metro turizm, Kamil Koç, Pamukkale gibi görece daha büyük firmalar Anadolu yakasındaki otobüs terminallerini Dudullu’ya taşımışlardı. Günümüzde birçok otobüs firmasının kullandığı Bir Ataşehir Dudullu Terminali bulunuyor.

Kısaca Dudullu Otogarı olarakta anılan bu bölgeye ulaşım zor değildir. Anadolu yakasında birçok noktadan İETT otobüsleri ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca birçok otobüs firması da şehir içi servis hizmeti ile yolcularını otogara ulaştırmaktadır.

Ataşehir Dudullu Terminali Adresi: Şerifali, Serdivan Sokaği No:51, 34775 Dudullu Osb/Ümraniye/İstanbul

 

Samandıra Otogarı

Samandıra otogarı, Sancaktepe ilçesinde bulunuyor. Oldukça fazla tercih edilen ve kullanılan bir otogardır. Özellikle Pendik, Kartal, Sancaktepe ilçelerinde oturanlar için idealdir. Ulaşım kolay olsa da yinede çevre ilçelerin kullanması daha mantıklı bence. Samandıra Otogarı’na ulaşım için İETT otobüsleri ve minibüsleri kullanabilirsiniz.

Samandıra Otogarı Adresi: Eyüp Sultan Mahallesi, Tuna Cd No:4, 34885 Sancaktepe/İstanbul

Sultanbeyli Otogarı

İstanbul’un Sultanbeyli ilçesinde yer alır. Son yıllarda oldukça gelişen ve yerleşim olarak büyüyen bir ilçe Sultanbeyli. Bulunduğu bölge sebebi ile yoğun olarak tercih ediliyor. İstanbul Anadolu yakasının Otobüs terminallerinden biridir. İETT otobüsleri, dolmuşlar, minibüsler ve ticari taksiler ile Sultanbeyli Otogarı’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Sultanbeyli Otogarı Adresi: Adil, Taşkesen Sk. No:2, 34935 Sultanbeyli/İstanbul

Gebze Otogarı

Gebze hernekadar Kocaeli iline bağlı olsada Pendik, Kurtköy, Tuzla civarında bulunanlar için ideal bir seçim oluyor. Görece diğer otogarlara göre Gebze otogarı onlara daha yakın. Bu sebeple İstanbul otogarları listesine eklemek istedim.

Gebze otogarına ulaşım oldukça kolaydır. Özellikle son açılan Halkalı-Gebze Marmaray hattı ile daha da kolay hale geldi. Bunun dışında tabiki belediye otobüsleri, dolmuşlar sürekli sefer düzenliyorlar.

Gebze Otogarı Adresi: Barış, Gebze Otogarı, Gebze/Kocaeli

Keyifli Yolculuklar… 🙂

İsTaNBuL DeLiSi ツ

Doğma Büyüme İstanbullu, Doğuştan İstanbul Delisi... Taşı toprağı altın sayılan bir şehir varsa, o da İstanbuL… Her köşe başında farklı bir lezzet, her yerinde tarih, her sokağında bir kedi, dillere destan Boğaz manzarası ile vazgeçemediğimiz şehir. İstanbul'a deli olmamak mümkün mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.