İstanbul’un Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Semti

En az 4bin yıl öncesine uzanan tarihi, büyüleyici manzarası, gecesi, gündüzü, eğlencesi, aktivitesi, kalabalığı… İstanbul her köşesinde, her anında, her detayında güzellikler saklayan bir şehir, görmesini bilene… Ancak bazı yerleri var ki oraları görmeden olmaz. İşte bu sebeple İstanbul’da Görülmesi Gereken 10 Semti paylaşmak istedim.

Kuzguncuk

Üsküdar’ın her semti güzel ancak Kuzguncuk’un bir ayrı güzel. Eski ahşap evleri, tarihi havası ile sizi alıp geçmişe götüren bu tarihi semtte görmeniz gereken çok güzellik var.

Beykoz

İstanbul’un kalan son yeşil semtlerinden biri Beykoz… Şehirden biraz uzaklaşmak ve temiz hava alıp dinlenmek isterseniz güzel seçim olabilir. Manzarası ve doğası ile mutlaka görülmeye değer.

Arnavutköy

Bebek semtiden biraz önce, Kuzguncuk’un hemen karşı kıyısında, en az Kuzguncuk kadar tatlı ve mütevazi bir semt. Arnavutköy’de de tarihi eski evler ve yalılar bulunuyor. Geniş boğaz manzarasına sahip Arnavutköy’de çokça balık restorantlarına rastlayacaksınız.


Rumeli Hisarı

Arnavutköy-Bebek hattında biraz ilerledikten sonra karşınıza çıkan efsane semt. Tabiiki eşsiz boğaz manzarasına sahip Rumeli Hisarı semtinde semte adını veren Hisar’ı da mutlaka görmelisiniz. Rumeli Hisarı hakkında daha detaylı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kilyos

Şimdilerde Kumköy olarak bilinen Kilyos, İstanbulluların çoğunlukla yazı aylarında deniz ve kum için tercih ettikleri bir semt. Karadeniz’e açılan denizi ve yemyeşil doğası ile günübirlik tatiller için favori 😉

Çengelköy

Beylerbeyi ‘nin hemen yanı başında küçük ve tatlı bir semt. Çengelköy sahilde tarihi çınar ağacını mutlaka ziyaret etmeli ve boğaza karşı çay içmelisiniz mutlaka…

Balat

Son dönemde oldukça popüler olan Balat, turistik açıdanda dikkat çekiyor. Özellikle fotoğrafçıların uğrak noktası olan Balat, dizi/film çekimlerinde de kullanılıyor. Rengarenk boyanan evlerini, devam eden eski mahalle yaşamını görmek isteyenler için ideal.

Kalamış

İstanbul Anadolu Yakasında Kadıköy ile Caddebostan arasında kalmış minik ama çok değerli bir semttir Kalamış. Kalamış’ın en bilinen yeri Marinası olsa da haftasonu kahvaltılarının vazgeçilmezi birçok mekan burada hizmet veriyor.


Adalar

(Büyükada, Heybeli Ada, Kınalı Ada, Burgaz Ada ve Sedef Adası)

Adalar… Hem İstanbul’da hem değil 🙂 Her mevsim çok güzel Adalar ama özellikle bahar aylarında daha keyifli oluyor. Araç trafiğinin olmaması çok güzel. Gitmek istediğiniz yere yürüyerek yada bisiklet ile gidiyosunuz. Tertemiz havası, kendine has tarz evleri ile Adalar uğrak noktası.

Anadolu Kavağı ve Rumeli Kavağı

Karşılıklı İstanbul’un keyfini süren küçük, sevimli ve bir okadar tarihi semtleri Anadolu ve Rumeli Kavağı aslında birer balıkçı kasabası gibi… Haftasonları kahvaltı için gidebileceğiniz gibi balık yemek içinde çok güzel imkanlar sunan semtler. Denemeye değer, pişman olmayacaksınız.

İsTaNBuL DeLiSi ツ

Doğma Büyüme İstanbullu, Doğuştan İstanbul Delisi... Taşı toprağı altın sayılan bir şehir varsa, o da İstanbuL… Her köşe başında farklı bir lezzet, her yerinde tarih, her sokağında bir kedi, dillere destan Boğaz manzarası ile vazgeçemediğimiz şehir. İstanbul'a deli olmamak mümkün mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.