İstanbul’da Çok Gezen Bilir…

O halde gezelim, görelim, öğrenelim… 🙂

Bilinen yerleşim tarihi günümüzden 300 bin yıl öncesine kadar uzanan yedi tepeli şehir İstanbul Asya ve Avrupa kıtalarını birleştiren merkezi konumu nedeniyle 1600 yıl süresince ev sahipliği yaptığı devletlere başkentlik yapmıştır. 3 bin yıllık kentsel geçmişe sahip olan İstanbul, bu nedenle pek çok tarihi özellikli yapıya da ev sahipliği yapmaktadır. Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan İstanbul sırasıyla Roma İmparatorluğu, Latin İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğunun eline geçmiş ve 1600 yıl süresince aralıksız olarak başkent olarak kullanılmıştır. Ayrıca hilafetin Osmanlı Devleti’nde bulunduğu 407 yıl boyunca İslam dininin merkezi olmuştur.

İstanbul’da Gezilecek Yerler

Ülkemizin en çok turist çeken şehri olan İstanbul’da Gezilecek Yerler listesini çoğunlukla tarihi özellikli yapı ve eserler oluşturmaktadır. İstanbul şehrinin ilk kurulduğu yer olan ve günümüzde Fatih ilçesi sınırlarında yer alan Tarihi Yarımada’da Gezilecek Yerler‘i listeleyelim.

 • 15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar Osmanlı Hanedanına ev sahipliği yapan Topkapı Sarayı, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.
 • Sultan 1. Ahmet tarafından yaptırılan ve yapımı 1616 yılında tamamlanan Sultan Ahmet Camii, içinde bulundurduğu çiniler nedeniyle yabancı turistler tarafından mavi cami anlamında “Blue Mosque” olarak anılmaktadır.
 • 537 yılında Bizans İmparatoru Justinianos tarafından kilise olarak yaptırılan Ayasofya, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden sonra camiye çevrilmiş günümüzde ise müze olarak hizmet vermektedir.
 • Bizans İmparatoru Justinianos tarafından 507 yılında yaptırılan Galata Kulesi, geçirdiği pek çok onarımdan sonra günümüze ulaşmıştır.
 • Yine Bizans İmparatoru Justinianos tarafından 542 yılında yaptırılan Yerebatan Sarnıcı, 10 bin metrekare alan içinde 9 metre uzunluğundaki 336 adet sütundan oluşan devasa bir yapıdır. Sarnıç, Bizans Sarayı’nın su ihtiyacını karşılamak amacıyla inşa edilmiştir.

 • Tarihi yarımada’da bulunan Kapalıçarşı, Çemberlitaş, Yılanlı Sütun, Süleymaniye Camii, Rüstem Paşa Camii, Aya Irini Kilisesi, 3. Ahmet Çeşmesi ve Sultan Ahmet Meydanı da görülmeye değerdir.

İstanbul’un ev sahipliği yaptığı tarihi özellikli diğer yapı ve eserlerden Dolmabahçe Sarayı, Kız Kulesi, Rumeli Hisarı, Mihrimah Sultan Camii, Eyüp Sultan Camii ve Yıldız Sarayı görülmeye değerdir.

İstanbul’da bulunan doğal güzelliklerden Emirgan Korusu, Fethi Paşa Korusu, Belgrad Ormanı, Çamlıca, Atatürk Arboretumu ve Adalar’ı gezi planınıza ekleyebilirsiniz.

Ülkemizin en çok turist çeken şehri olan İstanbul’da konaklama imkanları da bu istatistiğe paralel olarak gelişmiştir. Konforlu hizmetleri ile bilinen İstanbul Otelleri her bütçeye hitap edebilen zengin alternatifleri ile misafirlerinin memnuniyetini sağlamaktadır.

Siz de İstanbul’u gezi planınıza ekleyin, köklü tarihi ile dikkat çeken bu eşsiz şehri keşfetmek için geç kalmayın!

İsTaNBuL DeLiSi ツ

Doğma Büyüme İstanbullu, Doğuştan İstanbul Delisi... Taşı toprağı altın sayılan bir şehir varsa, o da İstanbuL… Her köşe başında farklı bir lezzet, her yerinde tarih, her sokağında bir kedi, dillere destan Boğaz manzarası ile vazgeçemediğimiz şehir. İstanbul'a deli olmamak mümkün mü?

One thought on “İstanbul’da Çok Gezen Bilir…

 • 2 Ağustos 2019 tarihinde, saat 09:37
  Permalink

  okadar güzel bilgiler ki teşekküer ederim 🙂

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.