Baharda İstanbul’da Gezilecek Yerler

Geçmişten geleceğe bir köprü görevi gören İstanbul, yüzyıllar pek çok toplumun, medeniyetin, hatta imparatorlukların başkenti olmuştur. Kültürel mirası, arnavut kaldırım sokakları, dar pencereli renkli evleri, boğazda sıralanan gemileri, her köşe başında duran kedileri, her yerde görebileceğiniz simitçileri, boğazı kesen hisarları, köprüleri, vapurları, martıları ve ince belli kan kırmızı çayla eşlenmiş bir şehir, İstanbul… Türkiye’nin ekonomik, toplumsal ve ekonomik olarak en önemli şehri olan İstanbul, her geçen gün artan nüfusuyla da dikkat çekmektedir. Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan İstanbul, jeopolitik konumuyla önemli bir yer arz ediyor. Karadeniz ve Akdeniz’i birbirine bağlayan tek boğaz olan İstanbul Boğazı, yük taşımacılığı ve yolculuklar için dünyanın önde gelen yerlerinden bir tanesi. Bu kadar önemli bir kentte tabi ki yoğun bir nüfus bulunuyor… Trafiği ve sürekli aldığı göç nedeniyle İstanbul, günden güne kalabalıklaşıyor. Kendine has bir kokusu, kendine has bir dokuya sahip İstanbul gezilecek yerler bakımından da oldukça zengin.

topkapı sarayı

 

Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu’na ev sahipliği yapan İstanbul gezi rehberi olmadan da gezebileceğiniz bir yer… Her anlamda toplu taşımayla kolayca gidebileceğiniz bu yerler, tarihe ve sanat meraklıları için biçilmiş kaftan! İstanbul’da gezilecek yerlerin başında Topkapı Sarayı gelmektedir. 1400’lü yıllarda Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan bu saray, boğazın her yerinden görülen görkemli duruşu ve tarihi yapısıyla görenleri mest eder. 400 yıl boyunca kullanılan sarayın en dikkat çeken kısmı harem bölgesidir. İçerisinde kutsal emanetler, giysiler, mücevherler ve Osmanlı yaşamına dair pek çok şey görebilirsiniz. Yine Topkapı Sarayı’na oldukça yakın olan ve tüm ihtişamıyla meydanın en görkemli yapısı olan Ayasofya, özellikle yabancı turistlerin dikkatini çekiyor. Bizans İmparatoru 1. Jüstinyen tarafından yaptırılan bu kilise, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesinden sonra camiye çevrilmiştir. Önemli mozaiklere, heykellere, yer döşemelerine ve kolonlara sahip olan Ayasofya, çok kez çöküp yeniden yapılsa da hala ayakta duruyor. 😉

dolmabahçe

Yere Batan Sarnıcı ise, Bizans İmparatoru tarafından sarayın su ihtiyacını karşılaması için yapılan bir su deposudur. Pek çok efsaneye konu olan Sarnıç, kolonların, değişik atmosferi ve ters dönmüş insan yüzüyle dikkat çekiyor.

Prens Adaları olarak bilinen adalar ise, İstanbul’a gelenler için vazgeçilmeyecek türden. Kendine has konakları, yokuşları, trafiğe kapalı sokakları ve faytonları ile gezilmeye değer. Ayrıca, Atatürk’ün bir dönem kaldığı Dolmabahçe Sarayı, Mimar Sinan tarafından yapılan Süleymaniye Hamamı, dünyanın en eski alışveriş merkezi olan Kapalıçarşı ve ayrıca Mısır Çarşısı, Eyüp’ün yükselen maneviyatı Eyüp Sultan Cami, boğazın ortasında yıllara meydan okuyan Kız Kulesi, köprünün hemen altında bizi selamlayan Beylerbeyi Sarayı, İstanbul’un fethi sırasında önemli bir rol oynayan Rumeli Hisarı ve Anadolu Hisarı ve Yedikule Zindanları İstanbul’un tarihi yerler arasındadır. 😉

Her köşe başında farklı bir lezzetin kokuları burnunuza çarpan İstanbul’da kokoreç, midye dolma, simit, Türk kahvesi, halka tatlısı, balık-ekmek, kestane, Osmanlı macunu ve Beyoğlu çikolatası İstanbul’a mal olmuş lezzetlerdendir. İstanbul ile özdeşleşmiş ünlü pastanelerinden bir kaçını mutlaka denemelisiniz.

Dünya ile yarışacak nitelikte alışveriş merkezlerine sahip olan İstanbul’da, giyecek ve her türlü eşyayı daha uyguna bulabilirsiniz.

istanbul

Hareketli bir gece hayatına sahip olan İstanbul’da, özellikle sahil kenarında bulunan ünlü restoranlar, gece kulüpleri, bar ve diskolarda eğlenebilirsiniz. Bunun yanında 7-24 hiç durmayan hareketli bir şehir olan İstanbul’da, İstiklal Caddesi, Etiler, Bağdat Caddesi, Nişantaşı, Beşiktaş, Kadıköy, Karaköy gibi yerlerde keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.  🙂

İsTaNBuL DeLiSi ツ

Doğma Büyüme İstanbullu, Doğuştan İstanbul Delisi... Taşı toprağı altın sayılan bir şehir varsa, o da İstanbuL… Her köşe başında farklı bir lezzet, her yerinde tarih, her sokağında bir kedi, dillere destan Boğaz manzarası ile vazgeçemediğimiz şehir. İstanbul'a deli olmamak mümkün mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.