Mini Kaçışların Adresi: Şile

Şile, ülkemizin Marmara Bölgesi’nde yer alan, İstanbul’a bağlı bir ilçedir. Kocaeli Yarımadası’nda bulunan ilçe Karadeniz kıyısında yer almakla birlikte Kandıra, Derince, Pendik, Gebze, Çekmeköy ve Beykoz ile komşudur. İstanbul’a 1 saat kadar sürüş mesafesinde bulunan Şile, İstanbul ve çevresinde yaşayanlar için sıkça tercih edilen bir kaçış noktası gibidir.

İlçenin biraz tarihinden bahsetmek gerekirse; geçmişi Cilali Taş Devri’ne kadar dayan ilçede yapılan kazı çalışmalarında tarih öncesine ait pek çok alet ve konak yeri bulunmuştur. Yunanlılara, Romalılara, Selçuklu Türklerine ve Osmanlı Devleti’ne ev sahipliği yapmıştır.

Şile’ye Nasıl ve Ne Zaman Gidilir?

Şile ilçesi İstanbul’a yaklaşık 80 kilometre mesafede yer almaktadır. Aracınız ile 1 saatlik sürüşten sonra ulaşabilirsiniz. Birinci ya da ikinci köprüyü geçtikten sonra Şile tabelalarını takip ettikten sonra otoban üzerinden rahatlıkla Şile’ye varabilirsiniz. Bunun dışında, toplu taşıma araçları ile de ulaşmak mümkün elbette. Anadolu Yakası’nda yer alan Üsküdar’dan Şile’ye düzenli olarak otobüs seferleri düzenlenmektedir. Akdeniz iklimi ile Karadeniz iklimi arasındaki geçiş iklimi etkisinde olan Şile, ilkbahar ve yaz aylarında tercih edilmektedir.

şile sahili

Şile’de Gezilecek Yerler

Şehir merkezine yakın olmasına rağmen huzurla yalıtılmış havasını korumayı başaran Şile, sakinlik arayanlar için stresten uzak bir ortam sunuyor. Karadeniz kıyılarına selam duran bu şirin ilçe küçük olmasına rağmen gezilip görülecek pek çok güzelliği barındırıyor. Fransızlar tarafından inşa edilen Şile Feneri, Bizanslılar tarafından yapılan Şile Kalesi gibi tarihi eserlerin yanı sıra Ağlayan Kayalar ve birbirinden güzel plajlar Şile’de gezilecek yerler arasında yer alır.

Şile merkezinde yer alan Şile Çarşısı ise güneş batınca kurulan tezgahlar ile canlandığı için görümeyi hak ediyor. Adeta yazlık yerlere özgü olan takı stantları akşamın ilk saatlerinde kurulup gece geç saatlere kadar sergileniyor. Gündüz plajda denizin ve güneşin tadını çıkaran tatilciler akşam olunca çarşıya çıkıyor. Dondurmalarını ellerine aldıktan sonra çarşıyı turlamak buranın adeti gibi… Renk renk takı stantları ve ışıklandırmaları ile panayır yerlerini andıran Şile Çarşısı’nda Şile bezinden kıyafetler satan mağazalar ile pek çok cafe de yer alıyor… Ayrıca ilçede konaklamak için gelen ziyaretçileri bekleyen oldukça şirin ve konforlu Şile otelleri ile bulunmaktadır.

şile bezi hediyelik

İlçenin adını taşıyan ve oldukça ünlü olan Şile bezinden yapılan kıyafetler ise Şile’den sevdiklerinize götürebileceğiniz en güzel hediye… Uğruna festival bile düzenlenen bu güzel kumaştan yapılan tiril tiril ve renk renk kıyafetlerin oldukça uygun fiyatlarda olduğunu da belirtmek gerekir.

 

İsTaNBuL DeLiSi ツ

Doğma Büyüme İstanbullu, Doğuştan İstanbul Delisi... Taşı toprağı altın sayılan bir şehir varsa, o da İstanbuL… Her köşe başında farklı bir lezzet, her yerinde tarih, her sokağında bir kedi, dillere destan Boğaz manzarası ile vazgeçemediğimiz şehir. İstanbul'a deli olmamak mümkün mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.