Eski İstanbul’un Merkezlerinden Karaköy

Eski İstanbul’un en önemli merkezlerinden Karaköy, tarihi yapısıyla günümüz İstanbul’unun da en önemli ve en kalabalık mekanlarından biri konumunda. Ceneviz, Emevi, Bizans ve Osmanlı başta olmak üzere birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Karaköy, bu medeniyetlerden birçok eseri de halen bünyesinde barındırmaktadır. Ara sokaklarında tarihin kokusunu alabileceğiniz Karaköy’ün önemli mekanlarına gelin birlikte göz gezdirelim.


karaköy mekanlar

Geçmişten günümüze birçok medeniyetten izler taşıyan Karaköy’de Gezilecek Yerler oldukça fazladır. Bu mekanlara bir göz atalım: Mimar Sinan’ın eserlerinden biri olan Sokullu Mehmet Paşa Camii, 12. yüzyılda Karaköy’e göç eden İtalyan kolonilerinden kalmış olan Ceneviz Surları, 1. Mahmut’un annesi olan Saliha Sultan’ın yaptırdığı Saliha Sultan Çeşmesi, İstanbul’da ilk ezanın okunduğu cami olduğuna inanılan Karaköy Arap Camii, 8. yüzyılda yapılmış olan ve yeraltında bulunan Karaköy Yeraltı Camii (Kurşunlu Mahzen), birçok görkemli binanın yan yana olduğu Osmanlı Devleti’nin finans merkezi olan Karaköy Bankalar Caddesi, ünlü Fransız mimarlarından Alexandre Vallaury tarafından Osmanlı Bankası olarak inşa edilen günümüzde ise müze olarak kullanılan Salt Galata, Osmanlı Devleti’nin ünlü bankerlerinden Kamondo ailesinin yaptırdığı Voyvoda Caddesi ile Bankerler Sokağını birleştiren Kamondo Merdivenleri, Osmanlı Devleti zamanında Fransız tüccarların mallarını sattıkları günümüzde ise bir çok şık cafe ve restauranta ev sahipliği yapmakta olan Fransız geçidi Karaköy’de gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

karaköy İskele

Karaköy, ulaşım bakımından da İstanbul’un en önemli merkezlerindendir. Otobüs hatları, tramvay ve deniz otobüsleri ile direkt; metro, metrobüs ve marmaray ile aktarma kullanarak bu önemli merkeze kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Karaköy konaklama bakımından da sahip olduğu bu zenginlikleri taçlandırmaktadır. İstanbul Otelleri her zevke ve bütçeye hitap edebilen birçok alternatifi ile misafirlerin memnuniyetini sağlama amacındadır.
Sizde erken rezervasyon fırsatlarından yararlanın ve geçmişten günümüze İstanbul’un en önemli merkezlerinden biri olmayı başarmış olan Karaköy’ün gezilecek yerlerini ve tarih kokan ara sokaklarını keşfedin.İsTaNBuL DeLiSi ツ

Doğma Büyüme İstanbullu, Doğuştan İstanbul Delisi... Taşı toprağı altın sayılan bir şehir varsa, o da İstanbuL… Her köşe başında farklı bir lezzet, her yerinde tarih, her sokağında bir kedi, dillere destan Boğaz manzarası ile vazgeçemediğimiz şehir. İstanbul'a deli olmamak mümkün mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.