İstanbul’un Konağı Üsküdar

İstanbul’da bir yer düşünün ki Necip Fazıl Kısakürek şiirlerinde “Her akşam camlarında yangın çıkan…” diye bahseder, şarkılarda kendisine doğru gider iken bir yağmurun aldığı söylenir… Tahmin ettiniz değil mi, Üsküdar’dan bahsediyoruz…


İstanbul’da Boğaz’ın tüm güzelliğini kucaklayan konumu, sırtını süsleyen yemyeşil ağaçları, ulaşım kolaylığı sağlayan vapurları, yolu İstanbul’a düşenleri büyük bir özenle ağırlayan Üsküdar otelleri, Üsküdar’da görülecek yerler listesinde ilk sırayı alan ve artık semtle özdeşleşmiş olan Kız Kulesi ile İstanbul’un eski olan ama asla eskimeyen bir değeridir Üsküdar.

kız kulesi - üsküdar

İstanbul’un en merkezi ve en gelişmiş ilçelerinden biri olan Üsküdar ismini Farsça’dan almıştır ve konak manasına gelir. Anadolu Yakası’nın bir kısım sahil şeridini süsleyen Üsküdar, Avrupa Yakası kıyısında yer alan Beşiktaş ile bakışır durur… Öte yandan Beykoz, Ümraniye, Ataşehir ve Kadıköy ile komşudur.

Üsküdar gezilecek yerleraçısından zengin bir semttir. Üsküdar’da gezilecek yerler arasında ilk sırayı ibadethaneler alır. İstanbul’un tarihi geçmişini göz önüne alındığında pek çok farklı inancın yeri olduğunu hatırlarsınız… İşte bu çeşitliliğin getirisi Üsküdar’da yükselen ibadethaneler ile açık bir şekilde görülmektedir. İstanbul’da başlayan müslüman ve Osmanlı hakimiyeti ile birlikte yükselen camiler bugün Üsküdar’da görülmesi gereken yerler arasındadır. Bu camiler içinde en popüleri ise hiç kuşkusuz Mihrimah Sultan Camii’dir.


Bir aşk hikayesinin sanata dökülmüş hali olarak görülen Mihrimah Sultan Camii Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Sahilde tüm ihtişam ve güzelliği ile yükselen cami rivayete göre Mimar Sinan’ın, Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan’a olan aşkının şifrelerini taşımaktadır… Görülmesi gereken camilerden bazıları ise; Üryanizade Cami, Ahmediye Cami, Selami Ali Cami ve Beylerbeyi Cami’dir. Ayrıca Üsküdar’da Müslüman olmayan halkın tarih boyunca inşa ettiği kilise ve sinagoglar da vardır. Ayios Panteleimon Kilisesi bu yapılar içinde en güzel olanıdır belki de…

mihrimah sultan camii

Üsküdar’ın en çok ziyaretçi alan alanlarından biri de müzelerdir. Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, Sabri Artam Vakıf Otomobil Müzesi, İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi ve Florence Nightingale Müzesi Üsküdar müzeleri arasındadır.

Üsküdar aynı zamanda doğal güzellikler ile bezeli bir yerdir. İstanbul’un kalabalığından ve trafiğinden uzaklaşmak isteyenlere nefes almalarını sağlayacask ortamlar sunan Üsküdar’da Adile Sultan Kasrı, Fethi Paşa Korusu, Çamlıca Köşkleri ve Mihrabad Korusu mutlaka gezmeniz gereken yerler arasında…

İsTaNBuL DeLiSi ツ

Doğma Büyüme İstanbullu, Doğuştan İstanbul Delisi... Taşı toprağı altın sayılan bir şehir varsa, o da İstanbuL… Her köşe başında farklı bir lezzet, her yerinde tarih, her sokağında bir kedi, dillere destan Boğaz manzarası ile vazgeçemediğimiz şehir. İstanbul'a deli olmamak mümkün mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.