İş ve Finans Merkezi Mecidiyeköy

İstanbul adına şarkılar, şiirler yazdıran güzelliğiyle baş döndürdüğü kadar sahip olduğu iş imkanlarıyla da “taşı toprağı altın” deyiminin türemesine sebep olan bir büyükşehir…

İşte Mecidiyeköy’de İstanbul’un bu özelliğine tam karşılık gelen bir semt… Şişli ilçesine bağlı olan Mecidiyeköy İstanbul’un iş ve finans merkezleri arasında önde gelen yerlerden biri. Sahip olduğu konumu itibari ile hem Asya’ya hem de Avrupa’ya yakın olması ve ulaşımın kalbinde yer almasına paralel semte yapılan yatırımların artmasıyla semt hızlı bir gelişim göstermiştir. Hal böyle olunca eski fotoğraflarında boş arazilerin hakim olduğu Mecidiyeköy’de günümüzde yüksek yüksek binalar, alışveriş merkezleri, iş merkezleri ve Mecidiyeköy otelleri hüküm sürmektedir.

İstanbul’un pek çok semtinin taşıdığı tarihi ve kültürel özellikler Mecidiyeköy’de pek görülmese de, Mecidiyeköy’de gezilecek yerler iş ve alışveriş merkezlerinden ibaret olsa da yine de semtin kendine ait hoş bir atmosferi ve çekiciliği vardır desek yanlış olmaz.

mecidiyeköy

Şimdiki görüntüsünün aksine 20. yüzyılın ilk yarısına kadar, Mecidiyeköy çevresinde yükselen yamaçlar karanfil tarlaları ile bezeliydi. Avrupa Yakası’nda hafif hafif esen serin rüzgarı ve kırmızı toprağı ile karanfil yetiştirmek için en doğru adres olan Mecidiyeköy bu kırsal görünümünü 1950’lere kadar sürdürmüştür. Bu dönemlerde dut ağaçlarının yükseldiği semt sonrasında iskana açılmış ve büyük bir hızla İstanbul’un en yoğun konut, iş ve ulaşım merkezlerinden biri olmuştur.

Bölgedeki ilk iskan hareketi ise Osmanlı padişahı Abdülmecit döneminde, muhacirlere buradan toprak verilmesiyle yaşanmıştır. Adını da Abdülmecid döneminden alan semtte 2011 yılına kadar Galatasaray Spor Kulübü’nün maçlarının oynandığı Ali Sami Yen Stadyumu bulunmaktaydı ve Mecidiyeköy’de görülecek yerler arasında ilk sırayı işgal etmekteydi, daha sonra yıkıldı. Şimdilerde Mecidiyeköy gezilecek yerler listesinde ise özellikle yabancı turistlerin gözdesi olan Cevahir Alışveriş Merkezi yer almış durumda… Son olarak belirtmekte fayda var; olası bir İstanbul seyahatinde Mecidiyeköy konaklamak için oldukça uygun bir yerdir. Çünkü otobüs, metro ve metrobüs ağlarının en önemli noktasıdır.

İsTaNBuL DeLiSi ツ

Doğma Büyüme İstanbullu, Doğuştan İstanbul Delisi... Taşı toprağı altın sayılan bir şehir varsa, o da İstanbuL… Her köşe başında farklı bir lezzet, her yerinde tarih, her sokağında bir kedi, dillere destan Boğaz manzarası ile vazgeçemediğimiz şehir. İstanbul'a deli olmamak mümkün mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.