Kuzguncuk’ta Huzur ve Tarih

Tarihi çok eskilere dayana Kuzguncuk, İstanbul’un eski semtlerinden biri. Tatlı güzel evleri, büyüleyici manzarası ile Kuzguncuk gezilip görülmeye değer hatta mutlaka görülmesi gereken bir yer. Öyle ki geziniz sırasında Kuzguncuk’a yerleşme kararı bile alabilirsiniz.

kuzguncuk-sahili

Eski ismi Kosinitza olan Kuzguncuk, birçok farklı kültürden insanın yaşadığı minik bir balıkçı köyüymüş tarihte. Bu küçük köyde müslümanlar, museviler, rumlar ve ermeniler hep birlikte yaşamışlar. Bugün ise azınlık kesim yok denecek kadar azalmış. Kuzguncuk artık huzur ve sakinlik arayan İstanbul’luların yoğunlukla tercih ettiği ve yaşamak istediği bir semt haline gelmiştir. Eski ahşap evler bir bir restore ediliyor ve tekrar kullanılabilir hale getiriliyor.


kuzguncuk-yolu

Kuzguncuk, Osmanlı dönemine ait evleri ve tarihi sokakları ile birçok diziye ev sahipliği yapmıştır. Bunlardan en çok bilinen ve izlenen, çocukluğumuzdan hatıra Perihan abla dizisi ve biraz daha yakın geçmişten Ekmek Teknesi dizisi. Bugün Kuzguncuk’u gezmeye gittiğinizde Perihan Abla sokağını gezebilir ve Ekmek Teknesi Dizisinin çekildiği evi ve dükkanları ziyaret edebilirsiniz.

perihan-abla-sokağı

Kuzguncuk Gezilecek Yerler

Üryanizade Sokak, Kuzguncuk’ta Osmanlı döneminden kalan tarihi evleri görebileceğiniz, bol bol fotoğraf çekebileceğiniz bir sokak.


Kuzguncuk Fethi Ahmet Paşa Yalısı, Kuzguncuk’ta göreceğiniz en önemli bina… Diğer adı Pembe Yalı olan Kuzguncuk Fethi Ahmet Paşa Yalısı, Sultan Abdülmecid’in ablası Atiye Sultan ile evli olan Fethi Ahmet Paşa’ya aittir. Yalı arkasında yer alan Fethi Paşa korusu’da ismini bu şekilde almıştır.

fethi-ahmet-paşa-yalısı

Kuzguncuk sinagogları ve kiliseleri de görmeniz gereken yerler arasında… Surp Krikor Lusavoriç Ermeni KilisesiKuzguncuk Hagios Panteleimon KilisesiHagios Panteleimon KilisesiKuzguncuk Beth Yaakov Sinagogu ve Beth Nissim Sinagogu bunlardan bazıları.

Surp-Krikor-Lusavoriç-Ermeni-Kilisesi


Üryanizade CamiiCemil Molla Köşkü, 1824-1888 yılları arasında yaşayan ve Padişah Abdülaziz’in doktoru (hekimbaşı) Marko Paşa’nın mezarı da gezebileceğiniz yerler arasında.

marco-paşa

kuzguncuk-evleriekmek-teknesi-kuzguncukkuzguncukta-gezilecek-yerler

Kuzguncuk Nerede?

İsTaNBuL DeLiSi ツ

Doğma Büyüme İstanbullu, Doğuştan İstanbul Delisi... Taşı toprağı altın sayılan bir şehir varsa, o da İstanbuL… Her köşe başında farklı bir lezzet, her yerinde tarih, her sokağında bir kedi, dillere destan Boğaz manzarası ile vazgeçemediğimiz şehir. İstanbul'a deli olmamak mümkün mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.