Hafta Sonu Kaçamakları İçin Sapanca

Yağmurlu bir ekim sabahından herkese merhabalar… Biz İstanbullular olarak bugün bulutlarla kaplı bir gökyüzüne uyandık. İmkanı olsa işe gitmemeyi tercih edip evde miskinlik yapabilecek potansiyele sahip arkadaşların olduğunu biliyoruz, hatta bizler de onlardanız. Hal böyle olunca insan düşünmeden edemiyor; şimdi bu havada şöyle doğayla iç içe olan bir evde ya da otelde olsak, ekmek elden su gölden misali hazır kahvaltı masasına konsak… Karnımızı bir güzel doyurduktan sonra keyif kahvemizi yudumlasak. Yağmur usul usul çiselerken kitabımızı alıp pencere önünden saatlerce kalkmasak… İşte tam olarak sonbaharın bize aşıladığı tablo bu. Romantik ve miskin….

Peki, “Gerçekten bunları yapabileceğimiz bir yer var mı ki?” diye soracak olursanız, cevabımız evet, cennet ülkemizde bunları ve bunlardan daha fazlasını yapabileceğimiz o kadar çok yer var ki… Bu yazıda biraz bencillik yapıp İstanbul yorgunları için yakın olacak yerlerden bahsetmek niyetindeyiz, bir başka yazıda diğer bölgelerde yer alan inziva adreslerini yazabiliriz…

sapanca-golu

Evet, İstanbul yorgunları için diyorduk… İstanbullular ve Marmara Bölgesi’nde ikamet eden diğer yorgunlar için sonbaharın tadını çıkarabilecekleri en ideal adreslerden biri hiç kuşkusuz ki Sapanca… Tertemiz doğası, el değmemiş yeşil alanları, doğal ürünler sunan kahvaltıları ve doğayla baş başa kalmanızı sağlayan Sapanca otelleri ile düşlediğiniz kafa tatilini yaşayabilirsiniz.

Sakarya’ya bağlı bir olan Sapanca, adını verdiği Sapanca Gölü ve doğal şelalelerinin yanı sıra yeşilin neredeyse her tonuna ev sahipliği yapan ormanlık alanlarıyla göz doldurur. Gezilecek yerler bakımından çeşitlilik sunan Sapanca’da; göl çevresinde piknik yapabilir, deniz bisikleti ile gezintiye çıkabilirsiniz. Sapanca’nın yukarı kesiminde kalan Maşukiye’de nefis bir alabalık ziyafeti çekebilir, soğuk suyu ile insanı kendine getiren derenin tadını çıkarabilirsiniz. Kuş korosunun çıkardığı ses cümbüşü de buranın bonusu… Dilerseniz buradan sonra Kartepe’ye çıkar ve Sapanca’ya bir de buradan bakabilirsiniz. Muhteşem manzara karşısında büyülenmezseniz biz hiçbir şey bilmiyoruz 🙂

sapanca-masukite

Bunların yanı sıra Sapanca’ya sağlık turizmi için de gelebilirsiniz. Bölgede çıkan termal suları misafirleri ile buluşturan Sapanca termal otelleri ile derdinize derman bulabilirsiniz. Doğal kaynak suları sayesinde pek çok hastalığa şifa bulurken bir yandan da otellerin içinde yer alan SPA merkezinde yaptıracağınız masaj uygulaması ile tüm yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Şehir yorgunlarının kurtarıcısı niteliğinde olan Sapanca yakın bölge otelleri ile sizler de keyif ve huzur dolu bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, harekete geçmek! 🙂 Gidecek olanlara şimdiden keyifli tatiller dileriz.

sapanca-golu-sazlar

İsTaNBuL DeLiSi ツ

Doğma Büyüme İstanbullu, Doğuştan İstanbul Delisi... Taşı toprağı altın sayılan bir şehir varsa, o da İstanbuL… Her köşe başında farklı bir lezzet, her yerinde tarih, her sokağında bir kedi, dillere destan Boğaz manzarası ile vazgeçemediğimiz şehir. İstanbul'a deli olmamak mümkün mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.