Sirkeci Gezi Rehberi

Avrupa – Asya ulaşımının merkez noktalarından biri olan Sirkeci, eski İstanbul ya da Tarihi Yarımada olarak bilinen Bizans İmparatorluğu dönemi İstanbul’unun da içinde yer almaktadır. Tarihi yapısı ve ulaşım kolaylığı sebebiyle yerli ve yabancı birçok turistin uğrak merkezi olan Sirkeci, gezip görülebilecek birçok mekanı da bünyesinde barındırmaktadır.

Tarihi dokusunda ötürü birçok tarihi mekanı barındıran Sirkeci’de Gezilecek Yerler oldukça fazladır. Tarihin kokusunu alabileceğiniz Sirkeci ara sokaklarında dahi keşfedebileceğiniz birçok eser mevcuttur.

sirkeci

TCDD’nin iki ana garından biri olan Sirkeci Garı 1888 – 1890 yılları arasında 2. Abdülhamit tarafından Alman mimar August Jachmund’a yaptırılmıştır. Yapımında Marsily Aden taşları kullanılan garın açılışını Ahmet Muhtar Paşa yapmıştır. Sirkeci Garı 2005 yılında hizmete girmiş olan İstanbul Demiryolu Müzesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır.

sirkeci gar

İstanbul’un turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Hocapaşa Kültür Merkezi, tarihi Hocapaşa Hamamı’nın içinde yer almaktadır. 1470 yılında Fatih Sultan Mehmet’in veziri Hoca Sinan Paşa tarafından yapılan hamam 2009 yılından itibaren kültür merkezi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Sirkeci Garı’nın yakınlarında bulunan Hayyam Pasajı, özellikle fotoğrafla ilgilenenlerin uğrak mekanlarından biridir. Pasajda her türden fotoğraf makinesi ve parçaları satılmaktadır.

Sirkeci’de bulunan Büyük Postane, Türkiye’nin en büyük postane binası olma özelliğine sahiptir. Giriş kapısının üzerinde çini işlemeli olarak “Posta Telgraf Nezareti” yazan Büyük Postane, 1905 yılında yapılmıştır. Büyük Postane’nin içinde Türkiye’nin iletişim ve telekomünikasyon tarihine ışık tutan bir müze bulunmaktadır.

sirkeci-buyuk-postane

Adını Aziz Terapon’dan alan ve terapi anlamına gelen Aya Terapon Rum Kilisesi’de Sirkeci’de gezilebilecek önemli yerlerden biridir.

Tüm bu yerleri gezdikten sonra Sirkeci Restaurantlarının lezzetli yemekleri yiyebilir ya da cafelerden birinde içeceğinizi alıp dinlenme imkanı bulabilirsiniz.

Konaklama bakımından da oldukça fazla alternatife sahip olan Sirkeci Otelleri her bütçeye hitap edebilmesiyle bilinir. Dilerseniz Sultanahmet otelleri seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

Sirkeci, ulaşım olarak İstanbul’un en alternatifli bölgelerinden biridir. Sirkeci’ye Otobüs, Tramvay, Marmaray ve Deniz otobüsü ile direkt; Metro ile ise aktarma kullanarak ulaşmanız mümkün.

İsTaNBuL DeLiSi ツ

Doğma Büyüme İstanbullu, Doğuştan İstanbul Delisi... Taşı toprağı altın sayılan bir şehir varsa, o da İstanbuL… Her köşe başında farklı bir lezzet, her yerinde tarih, her sokağında bir kedi, dillere destan Boğaz manzarası ile vazgeçemediğimiz şehir. İstanbul'a deli olmamak mümkün mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.