Üsküdar’da Gezilecek Yerler

Üsküdar katibi ile yağmuru ile şarkılara konu olmuş bir ilçe… İstanbul’un en güzel manzaralarını izleyebileceğiniz, birçok tarihi esere sahip her yönü ile önemli bir ilçe. Bir Üsküdar’lı olarak biraz gezilecek yerden bahsetmeye çalışcağım. Elbette ki eksiklerim olacaktır çünkü görülecek çok yer, yapılacak çok şey var… 🙂

Son zamanlarda Üsküdar’a gelenler bilirler, Üsküdar’da bitmek bilmeyen büyük bir çalışma var. Önce sahile büyük bir meydan daha doğrusu seyir terası yapıldı. Bir bölümü açıldı bir bölümü hala inşaat durumunda. Bence gayet ferah oldu. Onca kalabalığı oradaki sahil şeridi kaldırmıyordu. Daha sonra ise çarşıda çalışmalar başladı. Eski bekediye binasının olduğu bölgede birçok bina yıkıldı. Oradaki dükkanlar kaldırıldı. Oraya büyük bir meydan yapılacağı söyleniyor, inşaatlar kazılar bitebilirse güzel bir yer olacağa benziyor. Aslında önceleri eski düzenin bozulması canımı sıkmıştı ama oldukça ferah olacak gibi duruyor. Neyse bukadar durum değerlendirmesi yeter. 🙂

Üsküdarda Görülecek Yerler

 • Mihrimah Sultan Camii

Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan adına Mimar Sinan tarafından yapılan Mihrimah Sultan Camii Üsküdar meydanın bütün ihtişamı ile sizi bekliyor.

 • Yeni Valide Camii (Valide-i Cedid Camii)

Mihrimah Sultan Camii’nin hemen karşısında duran büyük camii 😉 Osmanlı döneminde II. Mustafa ve III. Ahmet’in annesi Emetullah Râbi’a Gülnûş Sultan tarafından yaptırılmıştır. Görülmeye değer bir tarihi eser.

 • Salacak – Kız Kulesi

Sadece Üsküdar’ın değil İstanbul’un kalbi sayılır Kız Kulesi. Kız kulesinin yerini bilmeyen yoktur sanırım. Hakkında daha detaylı bilgi isterseniz Kız Kulesi yazımıza bir göz atabilirsiniz.

 • Fethipaşa Korusu

Üsküdar’ın akciğerleri konumunda olan Fethipaşa korusunda yürüyüş yapabilirsiniz. Eşsiz boğaz manzarası ile kesinlikle görülmeli. İstanbul’da temiz hava ve doğal ortam isteyenler için birebir.

 • Sultantepe

Sultantepe, Mihrimah Sultan Camii’nin hemen arkasında yükselen semt. Bu semtin tarihi Mihrimah sultan zamanlarına uzanıyor belki çok daha eskilere… Bu sebeple oldukça fazla tarihi eser mevcut. Aynı zamanda Üsküdar’ın en eski ve köklü semtlerinden.

 • Paşalimanı Caddesi

Üsküdar’dan Kuzguncuk yönüne doğru yürüdüğünüzde geçeceğiniz caddedir. Bu caddede büyük köklü ağaçlar, yalılar, köşkler mevcut. Aynı zamanda çok güzel boğaza sıfır kafeler de var. Deniz kenarında birşeyler içmek için ideal.

 • Kuzguncuk

Kuzguncuk başlı başına bir tarih. Evleri, sokakları rengarenk, ayrı güzel. Kuzguncuk bostanı da oldukça ilgi görüyor. Üsküdar’dan yürüyerek ulaşabileceğiniz bir semt.

 • Beylerbeyi

Sahil şeridinde Kuzguncuktan sonra devam ettiğinizde Beylerbeyi semti gelir. Beylerbeyi de tarihi bir semt ve Beylerbeyi Sarayı başta olmak üzere görülecek çok yeri var.

 • Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi semtinde, Boğaza nazır bu saray Sultan Abdülaziz tarafından 1861-1865 yıllarında mimar Sarkis Balyan’a yaptırılmıştır.

 • Çengelköy

Çengelköy’de Üsküdarın son yıllarda parlayan yıldızı haline geldi. Tarihi bir semt olmasına karşın değerini görmesi son birkaç yılda olmuştur. (Bence her daim güzeldi..) Tarihi çınar dahil gezip göreceğiniz birçok güzellik var Çengelköy’de. Boğaz manzarasından bahsetmiyorum bile… 😉

 • Kandilli – Vaniköy

Çengelköy’den sonra Vaniköy ve sonrasında Kandilli yeralır. Herikiside Üsküdar’ın köklü ve tarihi semtlerindendir.

 • Çamlıca

Çamlıca, Büyük Çamlıca ve Küçük Çamlıca olmak üzere ikiye ayrılıyor. Eskiden büyük çam koruları varmış Çamlıca ismi buradan geliyor. O eski büyük çamların çok azı günümüze ulaşmış olsada İstanbul’a birde tepeden bakmak isteyenlerin uğrak noktası.

 • Adile Sultan Kasrı

Validebağ Korusu’nda yer alan Adile Sultan Kasrı aynı zamanda Rıfat Ilgaz’ın ünlü eseri Hababam Sınıfı’nın çekimlerinde kullanılan köşk. İçerisinde Hababam sınıfı müzesi de bulunuyor. Hem temiz havada yürüyüş yapmak hem de müzeyi görmek için gitmeye değer.

 • Çinili Camii

Çinileri ile göz kamaştıran aynı zamanda çokta mütevazi bir eser Çinili Camii. Üsküdar’da Murat Reis Mahallesi’nde yer alan Camii, Osmanlı Dönemi’nde, I. Ahmet’in eşi Mahpeyker Kösem Valide Sultan tarafından yaptırılmıştır.

 • Uçurtma Müzesi

Üsküdar Aziz Mahmud Hüdayi Mahallesinde yer alan bu az bilinen Uçurtma Müzesi (Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi) özellikle çocukların görmesi gereken bir yer.

Daha sayamadığım olarca tarihi yer, türbe, eser, gezilesi yer olduğunun farkındayım. En önemlilerinden bahsetmeye çalıştım…

Sevgiyle Kalın..

İsTaNBuL DeLiSi ツ

Doğma Büyüme İstanbullu, Doğuştan İstanbul Delisi... Taşı toprağı altın sayılan bir şehir varsa, o da İstanbuL… Her köşe başında farklı bir lezzet, her yerinde tarih, her sokağında bir kedi, dillere destan Boğaz manzarası ile vazgeçemediğimiz şehir. İstanbul'a deli olmamak mümkün mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.