İstanbul’a Gelecekseniz…

İstanbul, Türkiye’nin Marmara bölgesinde yer alan ve hem ülke içerisinde hem de dünya genelinde pek çok özelliği ile ön plana çıkan en gelişmiş şehridir. Şehrin nüfusu her geçen gün artmak ile birlikte oldukça kozmopolit bir yapılanma göstermektedir. İstanbul, tarihi boyunca yer aldığı coğrafi konum nedeni devlet adamları, gezginler, yazarlar gibi bir çok kesimden önemli isimler tarafından hayranlıkla tasvir edilmiştir. Bu eşsiz şehrin Asya ve Avrupa kıtalarını tıpkı bir köprü gibi birbirine bağlaması onun jeopolitik değerini oldukça artırmaktadır. Ayrıca ılıman iklim kuşağında yer alması, engebeli arazilerin ülkenin geri kalanına oranla oldukça az olması nedeni ile yerleşim oldukça uygun özellikler sergilemektedir.

İstanbul, tüm bu saydığımız özellikleri nedeni ile tarihin en çok rağbet gören yerleşim merkezlerinden biri olmuştur. Bu nedenle birçok medeniyet geçmişte İstanbul’u yerleşim merkezi olarak seçmiştir. Roma, Bizans Osmanlı gibi tarihe yöne veren medeniyetlere ev sahipliği yapan İstanbul’da gene aynı medeniyetlerden çok sayıda eserlere rastlamak mümkündür. İstanbul ülke içerisinde ve dünya genelinde en çok ziyaretçi alan şehirlerden bir tanesidir. İstanbul’un Türkiye içerisinde ulaşımın en kolay olduğu ildir denilebilir. İster hava yolu isterseniz kara yolu aracılığı ile ülkenin farklı noktalarından şehre ulaşabilirsiniz. En uygun İstanbul otobüs biletlerini NeredenNereye.com üzerinden 150’den fazla otobüs firması arasında sorgulama yaparak bulabilirsiniz.

İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul otobüs bileti satın alarak şehre geldiğinizde kültür başkenti seçilmiş bu eşsiz şehirde gezip göreceğiniz pek çok yer ile karşılaşacaksınız. Yüzyıllar boyunca Osmanlı gibi dünyaya hükmetmiş medeniyetlerin merkezi olan şehirde, Bizans, Roma, Osmanlı döneminden kalan eşsiz eserlerin yanı sıra insanın hafızasından silinmeyen anılar bırakan doğal güzellikler de bulacaksınız. İstanbul’da gezilecek yerlerden birkaç tanesini sizin için listeledik.

Ayasofya Müzesi

Ayasofya müzesi, İstanbul’un tarihi yarımadasında yer alan ve günümüzde dünyanın mimari harikalarından biri olarak kabul edilen bir eserdir. İçerisinde yer alan mozaikler tüm dünyadan ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Bir başyapıt olarak değerlendirilen Ayasofya tarihi boyunca depremler ve yangınlar atlatmış, iki defa yıkılmış olmasına karşın yeniden yapılarak eski ihtişamına kavuşturulmuş. Kurulduğu ilk yıllarda hiristiyan dünyasının en büyük ve önemli kilisesi haline gelmiş olan yapı Osmanlı döneminde camiye çevrilmiştir. Günümüzde ise bir müze olarak ziyaretçilere açıktır.

Sultanahmet Camii

Yurt dışında mavi camii olarak bilinen bu yapı Osmanlı padişahlarından Sultan III. Ahmed tarafından Ayasofya’nın tam karşısına yaptırılmış bir eserdir. Caminin yüksekliğinin Ayasofya’dan fazla olması için tabanı yükseltilmiştir. İç dekorasyonunda harika işlenmiş çini parçaları kullanılmış ve penceleri renklendirilmiştir.
Yerebatan Sarnıcı

Ayasofya ile aynı dönemde şehre su dağıtımını sağlamak amacı ile inşa edilen bu yağı İstanbul’un tarihi yarımadasında en çok igi çeken yapılarından bir tanesidir.

İstanbul, bütün bu özellikleri ile 2010 yılında Avrupa kültür başkenti seçilmiştir. Türkiye’deki köklü otobüs firmalarının yer aldığı NeredenNereye.com üzerinden en uygun İstanbul otobüs biletlerini satın alabilir ve eşsiz şehrin bir sanat eserini aratmayan güzelliğinde kaybolabilirsiniz. Şehirde yukarıda belirtilenlerin dışında, “Suleymaniye Camii, Dolmabahçe Sarayı, Galata Kulesi” gibi sayısız gezilecek görülecek yer bulunmaktadır.

İsTaNBuL DeLiSi ツ

Doğma Büyüme İstanbullu, Doğuştan İstanbul Delisi... Taşı toprağı altın sayılan bir şehir varsa, o da İstanbuL… Her köşe başında farklı bir lezzet, her yerinde tarih, her sokağında bir kedi, dillere destan Boğaz manzarası ile vazgeçemediğimiz şehir. İstanbul'a deli olmamak mümkün mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.