İstanbul’un tatil adresi: Ağva

Bahar ayları yaklaşıyor… Yavaş yavaş İstanbul’a yakın bölgelere kafa dinlemek için kaçışlar başlıyor. Yemyeşil doğası, etrafında yer alan Göksu ve Yeşilçay nehirleri ile karşısına aldığı Karadeniz’in mavi manzarasıyla İstanbul’un saklı bahçesi Ağva! Şile ilçesine bağlı olan Ağva, İstanbul’da bulunan nadir doğa harikalarından biri. Şehre hem yakın hem uzak denilebilecek bir yer olan Ağva, İstanbulluların kafa dinlemek ve huzur içinde tatil geçirebilmek için kaçabilecekleri harika bir seçenek haline geldi. Beldenin en çekici yanlarından biri de Göksu ve Yeşilçay derelerinin yemyeşil kıyıları ve o bölgede kurulan oteller ile restoranlardır. Ayrıca Ağva’nın Karadeniz kıyısına tam 3 km. Uzunluğunda bir kumsalı bulunmaktadır.

ağva plajı

Yerleşim yeri olarak ta genel olarak çam ağaçlarıyla kaplı alanın içinde yer almaktadır. Mavinin ve yeşilinin birleştiği bu eşsiz bölgede koylar, adacıklar harika görüntüler oluşturmaktadır. Kilim Koyu, Saklı Göl ve Gelin Kayası’da Ağva’da gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunmalı.

ağva otelleri

Ağva’da kendinize yapacak birçok aktivite imkanı da bulabilirsiniz. Ağva’nın doğası balık avlamayı sevenler için çok güzel bir ortam sağlıyor. Ağva’da bulunan restoranlarda karşınıza her zaman taze balıklar çıkacaktır. Ağva’da her mevsim su sporları yapma imkanı da bulabilirsiniz ve ayrıca trekking sevenlerde Ağva’da trekking yapmaktan çok keyif alabilir. Tabi ki bu harika doğanın içinde koşu ve bisiklet aktiviteleri de son derece keyiflidir. Ağva’da kaplumbağa, ceylan, kurt, çakal, yaban domuzu, tilki, sincap ve birçok kuş türüne rastlamak mümkündür. Ağva’da sayısız fotoğraf çekebilir, birbirinden güzel kareler yakalayabilirsiniz hatta sadece fotoğraf çekmek için bile gelebilirsiniz.

Ağva’da kalınacak yerler

Ağva’da kalınacak yerler olan otellerde sizlere birçok konakalama imkanı sunacaktır. Ağva otelleri genellikle Göksu Nehri kıyısında yer almaktadır ve oteller kaliteli hizmet anlayışıyla birlikte kendine özgü mimarisiyle dikkat çekmektedir.

ağva gezisi

Ağva’da yapılacak aktiviteler

Ağva’da yapılacak aktiviteler arasında yer alan balık tutma için oltanızla dilerseniz nehirde, dilerseniz denizde balık tutabilirsiniz.Yaz aylarında ise İstanbul’un en temiz denizlerinden birine sahip Ağva’da yüzerek denizin keyfini çıkartabilirsiniz. Hatta Göksu Nehrinin temiz sularında ördek ve balıklarla da yüzmenin tadını çıkartabilirsiniz. Ağva’nın doğal güzellikleri arasında yürüyüş yapmak, şelalelere ve mağaralara doğru keyifli bir yolcuğa çıkmakta yapabilecekleriniz arasındadır. Yürümekten çok hoşlanmıyorsanız bisiklet gezisine de çıkmak bir seçenek olabilir.

ağva

Biraz daha huzur istiyorsanız Göksu nehrinde bir tekne ya kano kiralayarak dingin sularda gezintiye çıkabilirsiniz. Ayrıca Ağva, doğal güzelliği nedeniyle bir çok doğa fotoğrafçısını da bölgeye çekmektedir, sizde fotoğraf makinanızı yanınıza alıp inanılmaz kareler yakalayabilirsiniz. Eğer hiçbir şey yapmak istemiyorsanız, doğanın huzuru içinde hamaklara ya da minderlere uzanıp gündelik hayatın stresini ve telaşını ardınıza bırakıp huzurun tadını çıkartabilirsiniz.

 

İsTaNBuL DeLiSi ツ

Doğma Büyüme İstanbullu, Doğuştan İstanbul Delisi... Taşı toprağı altın sayılan bir şehir varsa, o da İstanbuL… Her köşe başında farklı bir lezzet, her yerinde tarih, her sokağında bir kedi, dillere destan Boğaz manzarası ile vazgeçemediğimiz şehir. İstanbul'a deli olmamak mümkün mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.