İstanbul’da Mutlaka Görülmesi Gereken 4 Yer

İstanbul’da gezilecek yerler konusunda çok kez tavsiyelerde bulunduk. Ancak bahsedeceğimiz bu 4 yer olmazsa olmaz mutlaka görmeniz gereken yerlerden… İstanbul’da Mutlaka Görülmesi Gereken 4 Yer

İstanbul, Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri olmasının yanı sıra dünyanın da en önemli şehirlerinden biridir. İki kıtayı birbirine bağlayan bir köprü olma özelliği taşıyan bu şehir bu özelliği ile eşsiz bir yerdir. Geçmişi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan İstanbuL nam-ı diyar Konstantinopolis, Bizans, Roma, Osmanlı gibi bu medeniyetlerden kalan dünyanın en nadide eserlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Şehir yıl içerisinde yaklaşık olarak on milyon turiste ev sahipliği yapar. Dünyanın farklı noktalarından İstanbul’un zenginliklerini yurt dışından görmeye gelen insanların yanında yurt içinden de çok sayıda insan bu eserleri ziyaret etmektedir. Sizler için İstanbul ziyaretiniz sırasında mutlaka görmeniz gereken dört yeri listeledik.

Ayasofya Müzesi

Ayasofya, İstanbul’un ev sahipliği yapmış olduğu en değerli eserlerin başında gelmektedir. Kilise olarak inşa edilen yapı zaman içerisinde çok sayıda değişim geçirmiştir. Yapıldığı dönemin en büyük ibadethanesi olarak kabul edilen yapı tarihi boyunca depremler ve yangınlar nedeni ile tahrip edilmiştir. Ancak yeniden yapılması üzerine günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Dünyanın en değerli mimari eserlerinden biri kabul edilen eser İstanbul’un tarihi yarımadasında bulunur.

Sultanahmet Camii

Sultan III. Ahmet tarafından yaptırılan bu camii tam olarak Ayasofya’nın karşısına inşa edilmiştir. İç dekorasyonunda kullanılan çiniler, renkli camları ve tasarımı ile en değerli İslam eserlerinden biri olarak gösterilmektedir. Ayasofya karşısında yapılan bu eserin yüksekliğinin Ayasofya’dan daha fazla olması için tabanı yükseltilmiştir. Tıpkı Ayasofya gibi yıl içerisinde yerli ve yabancı pek çok insanı ağırlamaktadır.

Yerebatan Sarnıcı

Ayasofya ile aynı dönemde şehrin su dağıtımını sağlamak için yapılan eser Ayasofya Müzesi’nin hemen karşısında yer alır. Belirli ziyaret saatleri içerisinde iç kısmını gezmek mümkündür. Özellikle sütunlarında yer alan ters Medusa kafası yerli ve yabancı ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir.

Topkapı Sarayı

Osmanlı imparatorluğu oldukça uzun bir süre İstanbul üzerinde egemenlik sağlamış ve şehri başkenti yapmıştır. Topkapı Sarayı, Osmanlının İstanbul’a bıraktığı en değerli yapılardan bir tanesidir. Günümüzde müze olarak ziyaret saatleri içerisinde ziyaretçilere açık olan yapı içerisinde kutsal emanetler, harem, mutfak gibi saray bölümlerini görmek mümkündür. 

Türkiye’nin ve dünyanın en değerli şehirlerinden biri olan İstanbul’a bir an önce seyahat etmek ve İstanbul’u yaşamak için NeredenNereye.com üzerinden ulusal ve yerel birçok firma arasından İstanbul Otobüs biletinizi satın alabilir, uygun fiyatlar ile seyahat edebilirsiniz. Dilerseniz hava yolu ya da hızlı tren ile de İstanbul’a ulaşmanız mümkün.

İsTaNBuL DeLiSi ツ

Doğma Büyüme İstanbullu, Doğuştan İstanbul Delisi... Taşı toprağı altın sayılan bir şehir varsa, o da İstanbuL… Her köşe başında farklı bir lezzet, her yerinde tarih, her sokağında bir kedi, dillere destan Boğaz manzarası ile vazgeçemediğimiz şehir. İstanbul'a deli olmamak mümkün mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.