İstanbul’da Sakura Zamanı ve Baltalimanı Japon Bahçesi

Sakura Nedir?

Sakura, dilimizde kiraz çiçeği anlamına gelse de aslında meyve vermeyen ancak çiçekleri pamuk şekeri andıran, sanki başka bir dünyaya aitmiş gibi varlığını sürdüren muhteşem bir bitki türü. Japonlar tarafından barış simgesi olarak kabul ediliyor ve aynı zamanda değişimin de simgesi.

Sakura Ağacı

Sakura Zensen

Kiraz çiçeklerinin açması anlamına gelen “Sakura Zensen” dönemi ise genellikle mart ayının sonlarında başlıyor. Olağanüstü güzellikteki bizi bizden alan bu çiçekler sadece 10 gün dalında tutunabiliyor ve henüz daha kurumamışken dökülüyorlar. Bu Japon kültüründe hem hayatın güzelliklerini hem de hiç umulmadık bir anda ölümün gelebileceğini simgeliyor. Sakura Zensen döneminde her yıl binlerce turist Japonya’yı ziyaret ediyor. 

İstanbul’da Sakura

Sakuraların dillere destan güzelliklerinden bu kadar bahsetmişken belirtmek isterim ki onları görmek için Japonya’ya gitmek zorunda değilsiniz. İstanbul’un güzelliğine de güzellik katan sakuralar, 100 yılı aşkın süre önce Japonya’da şehit olan 587 askerimiz anısına 2009 yılında Sakura Vakfı tarafından fide olarak hediye edildi. 2010 Japonya yılında ise ağaçların ilk çiçek açışları kutlandı.

balta limanı japon bahcesi

Sakuraları ziyaret etmek isterseniz Ataşehir’de bulunan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi‘ni ziyaret edebileceğiniz gibi Balta Limanında bulunan Baltalimanı Japon Bahçesi‘ni de ziyaret edebilirsiniz. Baltalimanı’ndaki bu güzel bahçeyi pek fazla kişi bilmiyor. İstanbul Delisi olarak ben de tesadüfen keşfettim ve fotoğraf çekmeye doyamadım. Sakura dönemi bitmeden havalarında yavaş yavaş ısınmaya ve güneşli olmaya başladığı bu günlerde kaçırmamanızı tavsiye ederim. 🙂

Baltalimanı Japon bahçesi

İsTaNBuL DeLiSi ツ

Doğma Büyüme İstanbullu, Doğuştan İstanbul Delisi... Taşı toprağı altın sayılan bir şehir varsa, o da İstanbuL… Her köşe başında farklı bir lezzet, her yerinde tarih, her sokağında bir kedi, dillere destan Boğaz manzarası ile vazgeçemediğimiz şehir. İstanbul'a deli olmamak mümkün mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.