İstanbuL’da Turist Olmak…

Taşı toprağı altın sayılan bir şehir varsa, o da İstanbuL… Her köşe başında farklı bir lezzet, her sokağında bir kedi, sürekli sıkışan trafiği, muhteşem Boğaz’ı, Boğaz’dan geçen vapurları, her gemiye selam çakan Kız Kulesi, birbiriyle yarışan martıları, ezan seslerinin bir uçtan başlayıp diğer bir uçta bittiği yedi tepesi, imparatorları ağırlayan sarayları, farklı kültür ve dinleri kucaklayan havraları, kiliseleri, baharat kokan çarşıları, hiç bitmeyen kalabalığı ve trafiğiyle İstanbul, kendine has kendine dokusu, kendine has renkleri olan bir şehir.

İstanbul daha önce Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları’na ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle kültürel mirası ve çeşitliliği oldukça fazla. Bir çağ açıp bir çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet tarafından feth edilen İstanbul, bu dönemden itibaren bize ait olmuştur. Tabii ki bunca kültürel mirasa ev sahipliği yapan İstanbul’da gezilecek yerler de oldukça fazladır.

İstanbul’a geldiğinizde, ister arabayla, ister tramvayla, isterseniz de toplu taşımayla gezin… Ama mutlaka bir yerde inip, fotoğraf makinenizi boynunuza taktıktan sonra bu şehrin sokaklarında yürüyerek kaybolmalısınız.

İstanbul, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan ve dünyanın en önemli boğazlarından biri olan İstanbul Boğazı’na sahiptir. Kıyı kesimine konumlanan yalılar, saraylar, kasırlar ve pek çok tarihi yapısıyla kendine özgü bir güzelliği bulunmaktadır. İster karadan, isterseniz de denizden yapılan turlar ile bu bölgeleri gezebilirsiniz. İstanbul’u kontrol etmek amacıyla şehrin iki yakasına yapılan Rumeli Hisarı ve Anadolu Hisarı görülmeye değer yerlerden sadece ikisidir.

39 ilçeye sahip olan İstanbul, kimi semtleriyle eski kimi semtleriyle yeni bir görünüm sunar. Diğer şehirlerden gelen yoğun göç dalgasıyla yıllardır kalabalıklaşmaya devam ediyor olsa da Türkiye’nin ticari, ekonomik ve sosyal olarak en önemli şehridir. İstanbul Atatürk Havalimanı ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ile her iki yakaya hizmet eden havalimanları bulunmaktadır. Bunun yanında önemli limanlara da sahiptir. İstanbul’da cazdan kitaba, arabadan alışveriş festivaline kadar pek çok etkinlik bulabilirsiniz.

İstanbul lezzetlerine gelicek olursak özellikle Osmanlı’nın yönetim merkezi olan İstanbul’da ünlü baklavacılar, kebapçılar, ev yemekleri, et yemekleri ve Türk yemeklerinin en güzel lezzetlerini bulabilirsiniz. Eminönün’de bulunan balık-ekmek ve turşu suyunu içmeden dönmeyin. 🙂 Beyoğlu Çikolatası, profiterolü, simiti, halka tatlısı, midyesi, kokoreci ise denenmesi mecburi olan lezzetler arasında. 😉

Bu kadim şehre geldiğinizde kalacak yer bakımından endişe etmenize gerek kalmaz… Çünkü pek çok merkezi yerde konumlanan İstanbul Otelleri, uygun fiyatları ve hizmetleriyle memnun kalacağınız niteliktedir. Yurt dışından da pek çok turisti ağırlayan bu oteller, dünya ile yarışır niteliktedir. Genellikle Sultanahmet ve Taksim civarındaki oteller daha fazla tercih edilmektedir.

İstanbul’un tarihi yerleri saymakla gezmekle bitmez. Osmanlı’dan gelen ve Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Kapalıçarşı‘yı, Osmanlı İmparatorluğu’na 400 yıl ev sahipliği yapan Topkapı Sarayı‘nı, Bizans’tan kalan ve üçüncü kez yapılan Ayasofya‘yı, bir yer altı şehrini andıran Yerebatan Sarnıcı‘nı, Mimar Sinan’ın kalfalık eserim dediği Süleymaniye Cami‘ni, Bizans zamanı fener kulesi olarak inşaa edilen Galata Kulesi‘ni, Boğaz’da her gemiye selam veren Kız Kulesi‘ni, tüm İstanbul’u seyredeceğiniz Pierre Loti Tepesi‘ni, Dolmabahçe Sarayı‘nı, Gülhane Parkı‘nı, İstiklal‘i ve daha nicesini gezmeden dönmeyin!

 

İsTaNBuL DeLiSi ツ

Doğma Büyüme İstanbullu, Doğuştan İstanbul Delisi... Taşı toprağı altın sayılan bir şehir varsa, o da İstanbuL… Her köşe başında farklı bir lezzet, her yerinde tarih, her sokağında bir kedi, dillere destan Boğaz manzarası ile vazgeçemediğimiz şehir. İstanbul'a deli olmamak mümkün mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.