Galata Kulesi

İstanbul’un en eski yapılarından biri olan Galata Kulesi, gün içinde binlerce ziyaretçi ağırlayan efsanelere konu olmuş eserlerden bir tanesidir. İstanbul’a uğrayan hemen herkesin muhakkak ziyaret ettiği kule, şehrin pek çok noktasından görülebilecek yüksekliğe sahip Galata Semti’nde yer almaktadır. Asırlarca pek çok amaç için kullanılan Galata Kulesi; esirlere barınak, yangın haber verme merkezi, ilan duyurma adresi olarak hizmet vermiştir. Bugün çevresinde bulunan kafeler ile ziyaretçilere farklı bir hizmet sunan eser, balkon manzarası ile oldukça ilgi çekmektedir.

Galata Kulesi Tarihçesi

14.yüzyıl içerisinde İstanbul’da ikamet eden Cenevizliler tarafından sahiplenilen Galata Kulesi 528 yılında tamamlanmıştır. Cenevizlilerin bölgelerini yabancılardan korumak için yaptığı bu kule, Galata’nın surlarına ilaveten inşa edilmiştir.

16.yüzyıl civarında tersane çalışanlarına ev olan kule daha sonra ambar görevi görmüştür. Galata Kulesi bir süre sonra ilk uçuşunu Üsküdar’a yapan Hezarfen Çelebi ile anılmıştır. 528 yılından itibaren önce Bizanslar daha sonra Cenevizliler tarafından kullanılan Galata Kulesi 1453 itibariyle Osmanlı Devleti’nin hâkimiyeti alanına girmiştir.

Osmanlı Devleti Döneminde Galata Kulesi Tarihçesi

1453 yılında İstanbul’un fethi ile Osmanlı Devleti mülkü olan Galata kulesi önceleri kös çalınarak zamanı haber vermek için kullanılırdı. Gece yarılarının geldiğini tüm şehre bu merkezden duyurmak mümkündü. Daha sonra yangın kulesi görevi gören kule, şehirde yangın çıktığını halka haber vermek için kullanılmıştı. Aynı zamanda yangın gözetleme merkezi olarak da uzun müddet hizmete açılmıştı.

Osmanlı Devleti döneminde yaşanan büyük İstanbul depremlerinde hasar gören kule birkaç kez düzenleme inşası ile tamamlanmıştır. 3.Selim ve 2.Mahmut dönemlerinde iki kez yanan Galata Kulesi daha sonra yeniden yapılmıştır. 1875 tarihinde başında bulunan kubbesi uçan kulenin dış görünüşü baştan aşağı yenilenmiştir. Yenilenmeler sırasında ekleme basamaklarla boyu uzatılan kuleye 40 basamak ilave edilmiştir.

Galata Kulesi Kim Tarafından İnşa Edilmiştir?

Bilinen ilk Galata Kulesi, henüz 500’lü yılların başında inşa ettirilmiştir. Fener kulesi olarak tasarlanan Galata Kulesi, uzunca bir süre bu görev için kullanılmıştır. Aradan geçen uzun yıllar sonra depremlerden etkilenen kulenin yıkıldığı bugünkü yerinde yeniden inşa edildiği bilinmektedir. Birçok kaynakta bugünkü Galata Kulesinin ilk kule olduğu dile getirilse de bu yanlış bir bilgidir. Bugün hala ziyaret edilmekte olan kule aslında 1348 yılında yapılmıştır.

Galata Kulesi Efsanesi

Anlatılan pek çok efsaneye konu olan Galata Kulesi en çok aşk hikâyeleri ile anılmaktadır. Bilinen en eski efsane, Roma halkı tarafından inanılan evlilik efsanesidir. İnanışa göre Galata Kulesine çift olarak çıkan herkes bir gün mutlaka evlenir, mutlu bir yuvaya sahip olur. Galata Kulesine ilk çıkışında sevdiği kişi ile beraber çıkanlar kısa süre sonra mutluluğu yakalar. Birbirini seven bu iki kişiden biri bu kuralı bozarsa Galata Kulesinin de tılsımı bozulur.

İsTaNBuL DeLiSi ツ

Doğma Büyüme İstanbullu, Doğuştan İstanbul Delisi... Taşı toprağı altın sayılan bir şehir varsa, o da İstanbuL… Her köşe başında farklı bir lezzet, her yerinde tarih, her sokağında bir kedi, dillere destan Boğaz manzarası ile vazgeçemediğimiz şehir. İstanbul'a deli olmamak mümkün mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.