İstanbuL’un Merkezi Taksim

Meydanı, Cumhuriyet Anıtı, Gezi Parkı, İstiklal Caddesi, Atatürk Kültür Merkezi, pasajları, barları, Tünel Metrosu ve alışveriş mağazaları ile Taksim; tarihi dokunun modern yaşamla büyük uyum sağladığı İstanbul semtidir. Taksim kimilerine göre ise İstanbul’un merkezidir. Gelin bu güzide semti biraz daha yakından inceleyelim. Öncelikle belirtmeliyiz ki Taksim’i tam olarak yaşayabilmek için 1 gün asla yeterli gelmez. Eğer şehir dışından geliyorsanız her bütçeye uygun Taksim otelleri ile konaklayabilirsiniz. Böylece İstanbul gezinizde diğer semtlere giderken de ulaşımda zorluk çekmezsiniz. 😉

İstanbul’un Beyoğlu ilçesine bağlı olan Taksim, gece-gündüz demeden günün her saatinde canlılığı ile bilinir. Tarihi dokunun modern yaşamla olan uyumu her dilden, milliyetten birçok renkte insanı buraya çekmekte.

istiklal caddesi

İstiklal Caddesi için İstanbul’un hatta Türkiye’nin en popüler caddesi desek sanırım yanılmış olmayız. Günün her vaktinde yerli-yabancı birçok farklı insandan oluşan insan seli içerisinde yürümek oldukça zevkli. Cadde üzerinde bulunan Taksim-Tünel hatlı tramvay, caddeye nostaljik bir hava katmakta.

Meydan üzerinde bulunan 1969 yılında yapılmış Atatürk Kültür Merkezi, İtalyan heykeltraş Pietro Comamica tarafından yapılmış Cumhuriyet Anıtı, Sultan 3. Ahmet döneminde yapılmış Taksim (su) Maksemi, 1880 yılında mimar Kampanaki tarafından yapılmış Rum Ortodoks Aya Triada(Kutsal üçleme) Kilisesi ve tüm o canlılığın arasında huzur bulabileceğiniz tek yer olan Gezi Parkı Taksim’de Gezilecek Yerler‘den.

taksim istanbul

1876 tarihinde Hristaki Zoğrafos Efendi tarafından mimar Cleanthy Zanno’ya yaptırılan o dönemki adıyla “Hristaki Pasajı” şimdiki ismiyle ise Çiçek Pasajı gösterişli mimarisiyle Taksim’in en güzel yapılarındandır. Taksim’de Atlas Pasajı, Halep Pasajı, Suriye Pasajı gibi birçok pasajı daha keşfetmenizi öneririz.

Galatasaray Lisesi’nin arkasında bulunan Fransız Sokağı ya da diğer adıyla Cezayir Sokağı ise Fransız mimarisinin ürünü rengarenk tarihi yapılarıyla dikkat çekmekte. Sokakta bulunan restaurant ve sanat galerileri ise ziyaret etmeye değer.

İstanbul’da bulunan en büyük katolik kilisesi olma özelliğini taşıyan 1230 yılında rahipler tarafından inşa edilmiş olan St. Antuan Kilisesi, 1594 yılında inşa edilmiş olan Hüseyin Ağa Camii ve 1581 yılında Sultan 2. Beyazıt tarafından inşa ettirilmiş olan Galatasaray Hamamı gibi birçok tarihi mekanı da bünyesinde barındıran Taksim, Sıraselviler caddesi, Gümüşsuyu caddesi, Asmalimescit semti, Nevizade semti ve tarihi dokunun modern yaşamla birleştiği birçok mekanla da eğlence yaşamının merkezlerindendir.

istiklal

Taksim, ulaşım bakımından “İstanbul’un merkezi” sıfatını hakedecek düzeyde gelişmiştir. Taksim’e otobüs, metro ve füniküler hatlarıyla direkt, metrobüs ve tramvayla ise aktarma kullanarak kolayca ulaşmanız mümkün. Taksim Otelleri ise hemen her bütçeye hitap eden fırsatlarıyla siz misafirlerini beklemekte.

Şehir dışında yaşıyorsanız İstanbul’a geldiğinizde Taksim’in tarihi dokusunu, alışveriş olanaklarını ve günün 24 saati durmadan devam eden eğlence dünyasını keşfedin. 🙂

İsTaNBuL DeLiSi ツ

Doğma Büyüme İstanbullu, Doğuştan İstanbul Delisi... Taşı toprağı altın sayılan bir şehir varsa, o da İstanbuL… Her köşe başında farklı bir lezzet, her yerinde tarih, her sokağında bir kedi, dillere destan Boğaz manzarası ile vazgeçemediğimiz şehir. İstanbul'a deli olmamak mümkün mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.