Kız Kulesi ve 2500 Yıllık Tarihi

Kız Kulesi’nin Tarihi

Tarihi 2500 yıl öncesine dayanan ve gören herkeste hayranlık uyandıran, denizin ortasındaki güzel, İstanbul’un kraliçesi Kız Kulesi… İstanbul’da gezilecek yerler denildiğinde şüphesiz ki ilk akla gelen yerdir Kız Kulesi…

Kız Kulesi - Maidens Tower

Eşsiz bir yapıya sahip olan Kız Kulesi, İstanbul‘un tarihini İstanbul ile birlikte yaşamış ve tanıklık etmiştir. Antik çağlardan Eski Yunan dönemine, Bizans döneminde Osmanlıya ve günümüze kadar uzanan Kız Kulesi birçok efsaneye konu olmuştur. Bu efsanelerden en bilinenleri; Hero & Leandros efsanesi, Battal Gazi efsanesi, Yılanlı efsane, Aslanlı Kapı efsanesi ve Nazım Hikmet’tir.


1840-tarihli-bir-çizim-Kızkulesi

Milattan Önceki dönemde İstanbul’da yaşamış Rum asıllı bir araştırmacı olan Evripidis, İstanbul Anadolu  yakası sahillerine bağlı olan ancak zaman içerisinde sahilden koparak bir adacık haline gelen kara parçasına Kız Kulesi’nin yapıldığını belirtmiştir.

Kız-Kulesi-Eski-dönem

Tarihi kaynaklarda Kız Kulesi’nin bulunduğu adacıktan ilk kez M.Ö. 410 yılında rastlanmıştır. O dönem boğaza girip çıkan gemilerin denetlenmesi amacıyla buraya bir kule inşaa edildiği rivayet edilir.


M.S 1110’lu yıllarda (Roma dönemi) ise bu adacığa yeniden bir kule inşaa edilir. İmparator Manuel Şehrin savunması için iki kule yaptırır. Biri şuanki Kız Kulesinin olduğu yerde, diğeri ise Topkapı sarayı burnundadır.

kuş-bakışı-kız-kulesi

Zaman içinde yok olmaya yüz tutan ve çok zarar gören Kız Kulesi, İstanbul’un Fethi sırasında da Venedikliler tarafından üs olarak kullanılmış ve Fatih Sultan Mehmet’e karşı savaşılmıştır.

Fetihten sonra Fatih Sultan Mehmet harap olan kuleyi tamamen yıktırır ve yerine taştan bir kalecik yaptırır. Buraya toplar yerleştirilmiştir. Kule Osmanlı için savunma amacının ötesinde gösteri amaçlı kullanılmıştır. Yani günümüzdeki Kulenin temelleri Fatih döneminde atılmıştır. Kız Kulesinin alt kısmı o dönemde yapılmıştır ancak 1510 yılında meydana gelen büyük depremden sonra kule de İstanbul’un diğer bölgeleri gibi büyük hasar görmüş ve Yavuz sultan Selim tarafından onarılmıştır. Onarım sırasında kuleye fener eklenmiştir ve bu dönemden sonra deniz feneri olarak kullanılmaya başlamıştır. Osmanlı Padişahları’nın geçişlerinde karşılama topları atılmıştır.

maidens-tower

1719 yılında fenerde yangın ile iç kısmı ahşap olan kule büyük zarar görmüş, 1725’de kapsamlı bir onarımdan geçirilmiştir. Osmanlı’nın çöküş döneminde tekrar savunma amaçlı kullanılmış, 1830’lu yıllarda ise salgın hastalıkların yayılmasını önlemek amacı ile karantina hastahanesi olarak kullanılmıştır.


Kız Kulesi’nin son büyük onarımı 2. Mahmut tarafından yaptırılmıştır. Kule bugünkü şeklini 1833 yılında almıştır. Osmanlı-barok tarzında yapılan bu restorasyonda, kuleye dilimli kubbe ve kubbe üzerinden yükselen bayrak direği ilave edilir.

kız-kulesi-cumhuriyet-dönemi

Cumhuriyet döneminde Kızkulesi, 1959 yılında Askeriye’ye devredilmiş ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı, Boğazın deniz ve hava trafiğinin denetlenmesini sağlayan bir radar istasyonu olarak kullanılmıştır. 1983 yılında Kızkulesi, Denizcilik İşletmeleri’ne bırakılmış ’92 yılına kadar ara istasyon olarak kullanılmıştır.

kız-kulesiGünümüzde Kız Kulesi

Bugün kule artık Kızkulesi ( Maiden’s Tower) ismi ile anılmaktadır. 2000 yılında cafe-restaurant ve müze olarak kapılarını ziyarete açmıştır. Gündüzleri cafe-restaurant, akşamları ise özel restaurant olarak yerli ve yabancı ziyaretçilerine hizmet veren Kızkulesi, düğün, toplantı, lansman, iş yemeği gibi pek çok özel davet ve organizasyona da ev sahipliği yapmaktadır.

Kız Kulesi’ne Ulaşım

Kız Kulesi’ne Nasıl Giderim?

Kız Kulesi Üsküdar Salacak’ta yer alıyor. Öncelikle bulunduğunuz yerden Üsküdar ilçesine ulaşım sağlamalısınız. Ulaşım için gün içerisinde küçük teknelerle sürekli olarak ring seferler düzenlenmektedir. Ring seferler ücretlidir. Ancak ücret gidiş dönüş olarak alınıyor. Dönüşte ödeme yapmıyorsunuz.

Kız Kulesi Nerede?

Kız Kulesi Adres: Üsküdar Salacak Mevkii, 34668 Üsküdar/İstanbul
Kız Kulesi Tel: (0216) 342 4747

kız-kulesi-balkonundan

kız-kulesi-iç-kısım

kız-kulesi-martı

Kız Kulesi Tarihi
Kız Kulesi Restaurant

İsTaNBuL DeLiSi ツ

Doğma Büyüme İstanbullu, Doğuştan İstanbul Delisi... Taşı toprağı altın sayılan bir şehir varsa, o da İstanbuL… Her köşe başında farklı bir lezzet, her yerinde tarih, her sokağında bir kedi, dillere destan Boğaz manzarası ile vazgeçemediğimiz şehir. İstanbul'a deli olmamak mümkün mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.