Sonbaharda Adalar’a Yolculuk…

Ekim ayının gelmesi ile sonbahar iyiden iyiye kendini hissettirmeye başladı. Havalar hafif serinlemeye başlamışken Adalar’ı gezmenin tam zamanı bence…  Adalar hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse yazımızın tamamına göz atın derim. 😉

İstanbul Adalar

Tarih boyunca Evliya Adaları, Kesiş Adaları, Cin Adaları, Kızıl Adalar ve Prens Adaları gibi çeşitli isimlerle anılan ama genel olarak Adalar olarak bilinen takımadalar Marmara Denizi’ndeki konumu, İstanbul’a yakın olduğu kadar uzak olmasıyla, kendilerine özgü huzurlu atmosferi ve her birinde hizmet veren ada otelleri ile Adalar gezip görülmeyi hak eden değerlerimizden…


Marmara Denizi’nin kuzeydoğusunda yer alan ve büyüklü küçüklü 9 adadan meydana gelen bu takımadalar; Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada, Sedefadası, Sivriada, Yassıada, Kaşık Adası ve Tavşan Adası’dır. İstanbul’a bağlı bir ilçe durumunda olan adaların beş tanesinde düzenli yerleşim vardır.

Büyükada evleri

İstanbul’un doğal zenginliğine zenginlik katan Adalar’ın Kocaeli Yarımadası’ndan ayrılarak dördüncü zaman başlarında oluştuğu kabul edilmektedir. Çok eski zamanlardan bugüne kadar varlığını devam ettiren Adalar dünyaca da ünlüdür. Turistler tarafından Prens Adaları olarak bilinen Adaların bu isimle anılmasının nedeni de oldukça eskilere dayanır. Roma döneminde asillerin, prenslerin ve hatta kraliçelerin sürgün yeri olarak kullanılan Adalar bu işlevleri sebebiyle Prens Adaları olarak anılırlar.

Kınalıada Sahil

Bu takımadalar içerisinde en çok rağbet görenler hiç kuşkusuz; Burgazada, Kınalıada, Heybeliada ve Büyükada’dır. İstanbul’da ana karaya keyifli bir vapur yolculuğu mesafesinde olan bu dört ada özellikle yaz aylarında yerli – yabancı turistlerin akınına uğrar. Mangal yakıp, denize karşı bol oksijen eşliğinde piknik yapmaya elverişli alanları, bisiklet sefaları, fayton gezileri, denize girmeye elverişli olan koy ve plajları ile şehirden uzaklaşma ihtiyacı duyanların kurtarıcısı olan Adalar’a Beşiktaş, Kadıköy, Maltepe, Kartal, Bostancı ve Yalova’dan vapur seferleri düzenlenir.

Büyükada Sokakları

Coğrafi durumları sebebiyle oldukça şanslı olan Adalar gezilecek yerler bakımından oldukça zengin. Hangi adaya giderseniz gidin kendinizi yemyeşil ağaçların arasında bulabilirsiniz. Deniz manzarasından hiç bahsetmiyoruz bile… Daha çok günübirlik ziyaretçilerini ağırlayan Adalar’da konaklamaya elverişli birbirinden güzel oteller, pansiyonlar, kiralık evler bulunur. Büyükada otelleri, Kınalıada otelleri, Heybeliada otelleri ve Burgazada otelleri gündüz adaya gelip doymayan ya da Adalar’ın tadını bir de gece çıkarmak isteyen misafirlerini ağırlamak için yaz – kış hazır beklemektedir.

ada


Fazlasıyla kabarık olan Prens Adaları gezilecek yerler listesinde ilk sırada Büyükada gelir. Adını coğrafi büyüklüğünden alan bu ada aynı zamanda Adalar’ın merkezi durumundadır. Büyükada gezilecek yerler arasında Rum Yetimhanesi, Aya Yorgi Kilisesi ve Büyükada Saat Kulesi gelir. Heybeliada gezilecek yerler arasında Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi, İsmet İnönü Evi ve Yorgi Uçurum Kilisesi yer alır. Kınalıada ve Burgazada’da da görülmeyi hak eden pek çok doğal güzellik ile doludur.

Ben bu sonbahar tüm adaları tek tek gezip çektiğim fotoğrafları sizinle paylaşacağım. Sizde fırsatınız olursa mutlaka Adaların en azından birini gezin derim… 🙂

İsTaNBuL DeLiSi ツ

Doğma Büyüme İstanbullu, Doğuştan İstanbul Delisi... Taşı toprağı altın sayılan bir şehir varsa, o da İstanbuL… Her köşe başında farklı bir lezzet, her yerinde tarih, her sokağında bir kedi, dillere destan Boğaz manzarası ile vazgeçemediğimiz şehir. İstanbul'a deli olmamak mümkün mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.