Sarıyer’de Gezilecek Yerler

Sarıyer’de güzel bir gün…

Böreği, muhallebisi, balığı… Sarıyer denilince akla ilk bunlar geliyor. Ancak bunları güzel yapansa Sarıyer’in ta kendisi, birbirinden güzel gezilecek yerleri, yalıları, manzarası, miss gibi boğaz havası…

Sarıyer’de gezilip görülmesi gereken öyle yerler var ki şöyle birkaç gününüzü ayırıp tur düzenleseniz yeridir… Sarıyer konum olarak İstanbul’un biraz dışında kalıyor ama ulaşımı asla zor değil. Birçok seçeneğiniz var. Toplu taşıma ile rahatlıkla Sarıyer’e ulaşabilirsiniz. Sarıyer’e geldiğinizde nereleri gezmek gerekir şöyle bir bakalım;

Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı sadece Sarıyer’in değil İstanbul’un da mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında. Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethinden önce 9 gün gibi kısa bir sürede inşaa edilen bu yapı Boğazın en dar nokrasında yer alıyor. Coğrafi ve tarihi olarak önemli bir konuma sahip. Manzarası muhteşem olan Rumeli Hisarı bugün müze ve açık hava tiyatrosu olarak kullanılıyor. Tiyatro bölümü, özellikle yazın yerli ve yabancı müzik organizasyonlarına ev sahipliği yapıyor. Müze kısmını müzekartınız ile yada 10TL ücret dahilinde saat 9:00 itibari ile gezebilirsiniz.

Rumeli Hisarı
Rumeli Hisarı

Belgrad Ormanı

Haftasonlarının kaçış noktalarından biri Sarıyer’de ikamet ediyor. 🙂 Geçmişten günümüze film ve dizi çekimlerinde de kullanılan Belgrad ormanları içerisinde bulunan eski su kemerleriyle, Yüzyıllık ağaçları ile huzurlu ve keyifli bir gezi sizi bekliyor.Emirgan Korusu

Eğer kendinizi doğal bir ortama atıp dinlenmek, deşarj olmak istiyorsanız Sarıyer bu bakımdan oldukça fazla seçenek sunuyor. Bunlardan biri de tabiiki Emirgan Korusu. Özellikle Nisan ayında lale bahçesine dönüşen Emirgan Korusu enfes boğaz manzarası ile her mevsim ayrı güzel. İçerisindeki köşkleri de mutlaka görmelisiniz.

Emirgan Korusu
Emirgan Korusu

Baltalimanı Japon Bahçesi

Baltalimanı’ndaki Japon bahçesinden daha önce de bahsetmiştim. İstanbul’da küçük bir Japonya sanki. Japon bahçe sanatlarından esinlenerek oluşturulan bu parkta başta sakuralar ve mini evler olmak üzere birçok Japon bahçe öğesine rastlayabilirisiniz.

Sadberk Hanım Müzesi

Vehbi Koç tarafından eşi Sadberk Hanım anısına Aeryan yalısında kurulan Sadberk Hanım Müzesi Türkiye’nin ilk özel müzelerinden birisidir. Müzede birbirinden değerli çini ve seramik eserlerin sergilenmesinin yanısıra çeşitli sanat atölyeleri de düzenleniyor. Sarıyer’e kadar gitmişken görülmeye değer bence.

Sakıp Sabancı Müzesi

Bir diğer özel müze ise Sakıp Sabancı Müzesi. Bu müzede Osmanlı döneminden kalma çeşitli eserler sergileniyor. Zaman zaman geçici sergilerde düzenleniyor. Gitmeden önce etkinlik takvimine göz atmakta fayda var.

Atatürk Arboretumu

Neyseki İstanbul’da gezip, dinleneceğiniz huzur bulabileceğiniz doğal ortamlar hala var. İstanbul Üniversitesi tarafından araştırma ve eğitim amacıyla kurulan Atatürk Arboretumu’nda vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Atatürk Arboretumu
Atatürk Arboretumu

Sait Halim Paşa Yalısı

19. yüzyılda inşa edilmiş olan ve boğazın en güzel manzasına sahip yalılardan biridir Sait Halim Paşa Yalısı. Günümüzde etkinlikler için kullanılıyor, ancak gezmek için uğrayabilirsiniz.

Kilyos

Evet Kilyos’ta Sarıyer sınırları içerisinde. Yazın deniz için, kışın manzaraya karşı dinlenmek için tercih edilebilecek noktalardan biri.


Rumeli Feneri

İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’e açıldığı noktadır Rumeli Feneri. Bu sebeple enfes manzarasını tahmin edebiliyorsunuzdur sanırım. 🙂 İstanbul’da gezilecek sakin yerlerden biridir.

Garipçe Köyü

Şehir içinde kısacık bir sürede olsa köy hayatı yaşamak için biçilmiş kaftan… Son dönemde oldukça meşhur olan ve yoğun talep gören Garipçe Köyü, Rumeli Feneri’nin hemen yanıbaşında. İstanbul içerisinde harika bir doğal hayat alanı. Genellikle haftasonları kahvaltı ve balık yemek isteyenler tarafından yoğun talep görüyor. Fırsatınız olursa haftaiçi gitmenizi tavsiye ederim.

Sarıyer Hakkında Daha Fazla Bilgi

İstanbul Delisi’nden bukadar, gezmesi, tadını çıkartması size kalmış. Ha birde Sarıyer’e kadar gitmişken Sarıyer Böreği yemeyi unutmayın…! 🙂

Gezmeye Devam…

İsTaNBuL DeLiSi ツ

Doğma Büyüme İstanbullu, Doğuştan İstanbul Delisi... Taşı toprağı altın sayılan bir şehir varsa, o da İstanbuL… Her köşe başında farklı bir lezzet, her yerinde tarih, her sokağında bir kedi, dillere destan Boğaz manzarası ile vazgeçemediğimiz şehir. İstanbul'a deli olmamak mümkün mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.