Ihlamur Kasrı

Beşiktaş ile Nişantaşı arasındaki bölgede yer alan Ihlamur Kasrı, Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılmıştır. Burası bir vadiyi andıran yüksek, geniş bahçelik bir alandır. Bu alanda “Merasim Köşkü” ile “Maiyet Köşkü” olarak adlandırılan iki yapı bulunur. Asıl Ihlamur Kasrı olarak anılan yapı Merasim Köşkü’dür.

Ihlamur Kasrı Tarihi

Merasim Köşkü ve Maiyet Köşkü

merasim köşküMerasim köşkü, Maiyet köşküne göre daha gösterişli ve görkemlidir. Tek katlı bir yapıdır. Merdivenleri kavisli, s şeklinde dönerek iner. Dışarıdan bakıldığında iki köşkü birbirinden ayıran en belirgin özellik bu bence.

Maiyet köşkü ise daha sade ve iki katlı bir yapıdır. Bu köşkünde girişinde sağlı sollu iki merdiven bulunur ancak bu merdivenler düzdür.

Ihlamur Kasrı havuzlu büyük bahçesi ile o dönem padişahların en sevdiği köşklerden biriymiş. Daha çok dinlenme alanı olarak kullanırlarmış. Bugün bulunduğu bölge o döneme göre daha kalabalık ve gürültülü olsada kendini korumaya çalışıyor Ihlamur Kasrı. Ne olursa olsun bahçesine girince şöyle bir oh çekiyorsunuz içinizden. İnsana huzur veriyor.

Ihlamur Kasrının bulunduğu alan Osmanlı döneminde Ihlamur Mesiresi olarak anılıyordu. O zamanlar tabi bu kadar kalabalık, trafik, araç sesi, gürültü olmadığı için muhtemelen bahçelik biryerdi. 🙂 Ihlamur Mesiresi adlı bu alanın içerisinde az önce bahsettiğimiz iki köşk (kasır), Havuzlu Ihlamur Mahalli, Muhabbet Bahçesi ve Hacı Hüseyin Bağı adlı bölümlerde yer alır.

maiyet köşküBu alanda önceleri sade bir bağ evi yer alır. Sultan III. Ahmet döneminde bu alan “hasbahçe” olarak kullanılmış ardından I. Abdülhamit ve III. Selim dönemlerinde de bu bahçede düzenlemeler yaptırılmıştır. Sultan Abdülmecit burada bulunan bağ evine sık sık gelerek dinlenir, ünlü Fransız şairi Lamartine dahil birçok misafirini bu bağ evinde ağırlardı. Daha sonra bu sade ve küçük kasrın yerine bugün bulunan 2 kasrın yaptırılmasına karar vermiştir.

İki yapıda aslında Ihlamur kasrı olarak yapılmıştır. Bu yapılardan Merasim köşkü adından da anlaşılacağı gibi misafirler ve törenler için düşünülerek yapılmıştır. Maiyet köşküde yine isminden anlaşılacağı üzere padişahın maiyeti yani ailesi ile kalacağı, 4 odadan oluşan bir yapı olarak yapılmış. Ancak yukarıdada bahsettiğim gibi Ihlamur Kasrı denilince akla ilk gelen asıl kasır Merasim Kasrı’dır.

Abdülmecid döneminden sonra gelen padişahlarda bu kasırları severek kullanmaya devam etmişler.

Ihlamur Kasrı Nerede? Nasıl Giderim?

Ihlamur kasrı bütün ihtişamı ile aslında çok merkezi bir yerde. 🙂

Beşiktaş ilçesinin Abbasağa Mahallesinde yer alıyor. Ihlamur kasrına gidebilmek için birçok seçeneğiniz bulunuyor aslında. Merkezi konumda olması toplu taşıma araçlarının birçoğu ile oraya ulaşmanızı sağlıyor. Bulunduğunuz bölgeye ve yakaya göre Vapur, Tramvay, Metro, İETT otobüsleri yada dolmuşlar ile bir şekilde Beşiktaş ilçesine ulaşmanız yeterli. Haritalarda baktığınızda adres Şişli olarak görünse de aklınız karışmasın. 🙂

Adres: Teşvikiye, Av. Süreyya Ağaoğlu Sk. No 80, 34365 Şişli/İstanbul

Telefon: (0212) 259 50 86

Ihlamur Kasrı Ziyaret Saatleri

Ihlamur Kasrı Pazartesi günleri,  1 Ocak ve dini bayramların ilk günü kapalı.

Bunun dışında haftanın diğer günler 9:00-17:00 saatleri arasında müze açık.

Milli saraylarda dahilinde olduğu için müze kart geçmiyor. Giriş ücretleri çok uygun. Ancak bahçe için de ayrıca 5 tl gibi bir ücret vermeniz gerekiyor. Sesli rehber hizmetleri de var ve bu hizmet için ücret almıyorlar.

İsTaNBuL DeLiSi ツ

Doğma Büyüme İstanbullu, Doğuştan İstanbul Delisi... Taşı toprağı altın sayılan bir şehir varsa, o da İstanbuL… Her köşe başında farklı bir lezzet, her yerinde tarih, her sokağında bir kedi, dillere destan Boğaz manzarası ile vazgeçemediğimiz şehir. İstanbul'a deli olmamak mümkün mü?

2 thoughts on “Ihlamur Kasrı

  • 27 Mart 2020 tarihinde, saat 09:29
    Permalink

    Güzel fotoğraflar ve açıklamalar araştırmanın devamı yolunuz ufkunuz sihhat afiyetler içerisinde olması temennisiyle

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.