Renklerin Şehri İstanbuL

Her şehrin bir ruhu vardır… İstanbul’da kendi ruhunu kendi içerisinden çıkaran bir şehirdir. O üç imparatorluğa ev sahipliği yapmış, dünyaca ünlü liderler tarafından dünyanın yönetildiği bir başkent olmuş, toplumların kendi kültürlerini bir bir işlediği, martısıyla, vapuruyla, simitçisiyle midyecisiyle, yedi tepesiyle, kedileriyle, trafiğiyle gürültüsüyle, müzesiyle tarihi eserleriyle, camisiyle kilisesiyle her milletten insanın kardeşçe yaşadığı adeta bir kültür şehridir…

Pendik’ten Beylikdüzü’ne kadar oldukça büyük bir alana yayılan İstanbul, önceleri daha sınırlı bir biçimde, özellikle Boğaz ve Haliç kıyılarında birbirinde çok uzakta olmayan bir şehirdi… Tarihi Yarımada; Bizans, Roma ve Osmanlı İmparatorlukları’nın beşiğiydi. Yüzyıllardır milyonlarca insana ev sahipliği yapan bu şehir, tarihi eserler bakımından da oldukça zengindir. İstanbul’da ya da Türkiye’de yaşayan bizler bu şehrin kıymetini bilerek, her köşesini gezemezken, yurt dışından gelen yabancı turistler her kültürel objeyi inceliyor, her tadı deniyor… Gelin sizinle İstanbul’un Tarihi Yerleri‘ne bir dokunuş yapalım… 🙂

tarihi yarım ada

Anadolu ve Avrupa yakasından oluşan İstanbul’un Üsküdar, Beykoz, Kadıköy gibi ilçelerinde genellikle deniz kıyısında ve tepelerinde bulunan pek çok tarihi eser görebilirsiniz. Osmanlı İmparatorluğu bakımından oldukça önem arz eden Üsküdar, Kız Kulesi’nin muhteşem manzarası karşısında camilere, tekkelere, türbelere ev sahipliği yapmıştır. İstanbul’da ki 4 kadılıktan biri olan Üsküdar, Osmanlı’nın Mekke ve Medine’ye hacı adaylarıyla gönderdiği Sürre Alayları’yla dikkat çekmektedir.

Kadıköy ise, İstanbul’un ilk yerleşim yeri olan Khalkedon’a ev sahipliği yapmış ve yıllardır Bahariye Caddesi, Caddebostan, Bağdat Caddesi ile dikkat çeken ve mutlaka İstanbul’da gezilmesi gereken yerler arasındadır. Beykoz ise, Küçüksu Kasrı, Hidiv Kasrı, İskender Paşa Camii ve Anadolu Hisarı ile muhteşem manzaralara sahip bir kıyı ilçesidir. Bu arada İstanbul’a geldiğinizde nerede kalacağım diye düşünüyorsanız her bütçeye uygun İstanbul Otelleri ile rahatça konaklayabileceğinizi de hatırlatalım.

İstanbul - Sultanahmet

Aslında İstanbul’un tarihi bölgeleri Tarihi Yarımada’yı elinde tutan Avrupa yakasında bulunmaktadır… İstanbul Boğazı’nın bir boynuz gibi Haliç’e kadar dolandığı bu yaka, İstanbul’un ekonomi, ticari ve sosyal bakımdan dünyaya açılan bölgesidir. Fatih, şehrin özellikle Osmanlı döneminin dikkat çeken yapılarıyla süslü hale gelmiştir. Fatih Külliyesi, Saraçhane, Sekizli Medrese, Fatih Camisi ile padişahlar ve saray ahalisi tarafından yaptırılan pek çok eserle, adeta dönemin aynasını tutmuşlardır.

Özellikle Pierre Loti Tepesi, Eyüp Camii ve Ebu Eyyup el-Ensari’nin türbesiyle ziyaretçi akınına uğramaktadır. Ramazan ayında oldukça renkli olan Eyüp, Feshane’de gerçekleşen geleneksel oyun ve eğlencelerle hala eskiyi yaşatmaya devam ediyor. Aslında İstanbul’u İstanbul yapan, İstanbul Otelleri‘nin bir bölümünü de elinde bulunduran Tarihi Yarımada, kesinlikle gezmeniz gereken en önemli yer… Osmanlı Hanedanlığı Padişahlarına 400 yıl ev sahipliği yapan, devlet yönetiminin merkezi haline gelen ve kapalı haliyle dikkat çeken Topkapı Sarayı Kutsal Emanetler ve Harem bölgesiyle şehrin en dikkat çeken yapıları arasındadır. Müze Kart’la giriş yapabileceğiniz bu saray, Boğaz’a hakim bir şekilde Sarayburnu’nda konumlanıyor…

topkapı sarayı balkonundan

İstanbul’da tarih kokan yerlerden bir tanesi de Ayasofya’dır… Daha önce isyanlarla 2 kez yıkılmış ve tekrar üçüncü kez yapılan Ayasofya, Mimar Sinan’ın eklentileriyle güçlendirilmiştir. Bir zamanlar kilise olan Ayasofya, Osmanlı’da cami olmuş ve Cumhuriyet dönemiyle müzeye çevrilmiştir. İçerisindeki mozaikler ve süslemelerle oldukça dikkat çeken bir yapıdır.

Yine bu bölgede bulunan Kapalıçarşı, Osmanlı zamanında Fatih Sultan Mehmet tarafından yapılan ve Osmanlı’nın ticaret ve ekonominin merkezi sayılan bir alışveriş merkezi sayılabilir. Halıdan çantaya, mücevherden altına, baharattan havluya kadar her şeyi bu tarih kokan yapıda bulabilirsiniz.

İsTaNBuL DeLiSi ツ

Doğma Büyüme İstanbullu, Doğuştan İstanbul Delisi... Taşı toprağı altın sayılan bir şehir varsa, o da İstanbuL… Her köşe başında farklı bir lezzet, her yerinde tarih, her sokağında bir kedi, dillere destan Boğaz manzarası ile vazgeçemediğimiz şehir. İstanbul'a deli olmamak mümkün mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.